≡ Menu

Yeşilçam Hatırası

“Bir avuç inanmış, iyi niyetli, cefakar sinemacının imkansızlıklar içinde yoktan var etmeye çalıştığı bir sinemaydı Yeşilçam. Sektör olamamış, artı değerini yaratamamış fakat iyi sinemacılar, iyi filmler çıkarmış bir sinema. Büyük paraların dönmediği, sermaye sınıfının hiçbir zaman yüz vermediği, desteklemediği fakat açlığı, yoksulluğu göze almış aydın sinemacıların, sinemayı geliştirmek için büyük çabalar harcadığı bir sinema. Örnek ise Metin Erksan’ın, Halit Refiğ’in, Ö. Lütfi Akad’ın (ve daha birçok sinemacının yaptığı filmler).

433) yesilcam hatirasi

“Buna rağmen yıllarca aydınlar, sanatçılar tarafından da küçümsendi, görmezden gelindi, yok sayıldı; dahası alay konusu, mizah malzemesi yapıldı. Onların nezdinde Yeşilçam, gözyaşı döktüren melodramlardan ibaretti sadece; ya da ‘Size baba diyebilir miyim amca’lardan, ‘N’ayır, n’olamaz’lardan ibaret. Klişeler ve ucuz eğlence filmleri sanki sadece Yeşilçam’a özgüydü!

“Yeşilçam’a dost elini uzatanlarsa, Nazım Hikmet, Attila İlhan, Vedat Türkali, Yaşar Kemal, Kemal Tahir ve Orhan Kemal gibi sayıları bir elin parmakları kadan olan aydınlarımızdı sadece…”

(Mesut Kara, arka kapak)

 

295 sayfa
1. basım: Ocak 2014
Fiyatı: 20 TL
Sinema: 81
Agora Kitaplığı: 433

 

Mesut Kara‘nın Agora Kitaplığı’ndan çıkan diğer kitapları:

• Yeşilçam’da Unutulmayan Yüzler – Starlar (2013)
• Artizler Kahvesi (2013)
• Sinema ve 12 Eylül (2012)

 

Sinema ve 12 Eylül kitabı hakkında:

• Mesut Kara: “12 Eylül Filmleri, Yenilgiler Tarihidir” (Sevda Aydın’la Söyleşi, Evrensel, 8 Mayıs 2013)
• “Hayır! Ölmenizi Değil, Yaşamanızı İstiyoruz” (Duygu Uzunoğlu, Yurt, 23 Mart 2013)
• Mesut Kara: “12 Eylül’de Sinema: Yenilgi Hikayeleri Resmi Geçidi” (Mazlum Vesek’le Söyleşi, Ege’de Bugün, 14 Mart 2013)
• “12 Eylül’den Sonra Sinema: ‘Sokak’tan ‘Ev’e/’Militan’dan ‘Birey’e”  (Osman Akınhay, BirGün Pazar,  3 Mart 2013)
•  Mesut Kara: “Türk Sinemasının Darbeyle İmtihanı” (Ege Görgün, www.tersninja.com)

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz