≡ Menu

Yeni Orta Sınıf – ‘Sinik Stratejiler’

“1991 sonrası genç üniversiteli bir okur profiline sahip Leman dergisinde üretilen ve kısa sürede medya tarafından yaygınlaştırılan sinik ironi; aynı yıllarda palazlanan ve 2000’li yıllardan itibaren kriz yaşayan yeni orta sınıfa (YOS) ‘kültürel sermaye’ ve ‘mırıldanma’ stratejileri sağlayan en büyük kaynaklardan biriydi. YOS, yani ‘dünyanın en parlak on yılı’nın parlak vitrini, neo-liberal hizmetler sektörüne akın eden neşeli beyaz yakalılardı. Monitörlerden akan borsa bantları ve Maslak’ta yükselen plazalar, ‘soylulaştırma’yla dönüşen, ‘Sex and City’, dünya mutfağının sembolü Sushi onlar içindi. Akışkan, esnek, ironik ve ‘bıktırıcı’ ölçüde siniktiler. Leman bu kırılmayı büyük bir eleştirellikle yakalamayı iyi bildi. Elinizdeki kitap işte bu ‘örtüşme’yi ve dönüşümü anlamaya çalışıyor…

453) yeni orta sinif - sinik stratejiler

“Ahmet Yılmaz, Gezi sürecinde patlayan ‘orantısız zekâ’ ve ironinin en büyük başlatıcılarından biriydi. 1991 sonrası Leman dergisinde ortaya çıkan ve dönüşen yeni şehrin sallantılarını konu edinen anlayışı kurmuştu. Benim ‘samimiyet ve itiraf buhranları’ dediğim, daha önce mizahımızda görünmeyen bir ironiyi başlatmıştı. Ahmet Yılmaz’ın görünür kıldığı bu yeni yapma biçimi, 2000’lere geldiğinde Cem Yılmaz’ın showlarından Ekşi ve İnci Sözlük’e,  oradan 1980 doğumlu çizerlerin Penguen ve Uykusuz üretimlerine, reklamcılığa, medyaya geniş bir alana yayılacaktır. Bugün ‘Türklüğün parodileştirilmesi’ dediğimiz anlayış varsa onun da mucididir. Türklüğün parodileştirilmesi Cola Turka reklamlarından, Türkler Uzayda gibi tonlarca diziye ve AROG, GORA gibi filmlere esin vermişti.

“Gezi’nin amblemine dönüşen ‘Kahrolsun Bağzı Şeyler’ işte bu geniş havuzdan beslenen sinizmin ironik sloganlarındandı. Bütün dikey ve ağdalı anlamları kısa devreye uğratan, onları yatay ve yüzeysel hale getiren yıkıcı bir ironiydi bu. İnanıyormuş gibi ‘yapmayan’ bir yaklaşımdı. Hatta bana göre, dünya tarihinde bir iktidarı düşüş eşiğine kadar getiren ironik stratejilerin en büyük örneğiydi Gezi’nin dili…”

(Ali Şimşek, arka kapak)

 

236 sayfa
1. basım: Temmuz 2014
Fiyatı: 20 TL
Kültürel çalışmalar: 28
Agora Kitaplığı: 453

 

Kitabın içindekiler:

Giriş
1) Yeni Orta Sınıfın Teorik Çerçevesi
Yeni Zamanlar mı? Yeni Olan ne?
2) Yeni Orta Sınıfın ‘Acayip’ Yüzü: YUPPİE
New Yorker New Yorker
Dışlayıcı Mahalle: Siteler
3) Yeni Orta Sınıf Vitrini: Medya
İtiraf Kültürü
Kültürel Yüzey
Likid Kişilik
Scanner (Tarayıcı Göz)
4) Stratejilerde Dönüm Noktası: Leman
Groteskleşen Alt Sınıflar
Politik Sinizm: Entel
Mırıldanmanın Diyalektiği: Yurdum İnsanı ya da Küçük Esnaf Parodisi
Düz Anlam Kültür
Parodileştirilen Türklük
Yeni Eğilimler: Domestik Dönüş
Örme Kazağın Laneti
Sonuç Yerine

 

Kitaba dair:

• “Kriz Oldu, Yeni Orta Sınıf ‘Ağzında Suşi Tadıyla’ Ortada Kalıverdi” (Volkan Alıcı, arkakapak.com, 8 Ağustos 2014)

 

Yazarın Agora’dan çıkan diğer kitabı:

Kriz ve Kritik – Çağdaş Sanat Yazıları (2015)

 

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz