≡ Menu

Âlim Şerif Onaran

1924, Manisa doğumlu. Ankara Siyasal’ı bitirdi. Çeşitli devlet kademelerinde çalıştıktan sonra, 1965’te “Sinematografik Hürriyet” adlı teziyle hukuk doktoru, daha sonra doçent ve profesör oldu. Ankara Üniversitesi DTCF’de ve Basın Yayın Yüksek Okulu’nda dersler verdi. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema TV Bölümü’nü kurdu ve bu bölümde dersler verdi. 1983’te İstanbul Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümüne misafir öğretim üyesi olarak davet edildi, sonra kadrolu profesör olarak bu bölümde kaldı.

alim serif onaran

Türkiye’nin ilk sinema profesörü olma unvanına sahip olarak, Türkiye’de sinemanın okullaşmasında öncü rolü oynamıştır. Ayrıca, başka üniversitelerde de sinema kuramları, kamuoyu ve kitle kültürleri konusunda dersler verdi. 1988’de  üniversiteden emekli olan Profesör Onaran, 11 Ağustos 2000’de vefatına  kadar İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünde sözleşmeli öğretim üyeliği görevini sürdürmekteydi.

Ölümünden önce 5 bine yakın kitabını 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Narlıdere’deki binasında adını taşıyan kütüphaneye bağışladı. 16 ciltlik Binbir Gece Masalları’nın çevirmeni olan Âlim Şerif Onaran’ın diğer başlıca telif eserleri şunlardır: Sinematografik Hürriyet (1968), Lütfi Ömer Akad’ın Sineması (1977), Sesli Sinema Tarihi (1977), Türk Sineması, 2 Cilt (Kitle, 1994), 20. Yüzyılın Son Beş Yılında Türk Sineması (2005; Bülent Vardar’la birlikte).

 

Yazarın Agora Kitaplığı’ndan çıkan kitapları:

Ö. Lütfi Akad (2013)
• Muhsin Ertuğrul’un Sineması (2013)
• Sessiz Sinema Tarihi (2012)
• Sinemaya Giriş (2012)