Agah Özgüç
≡ Menu

Agah Özgüç

1932, İstanbul doğumlu. Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı okudu. 1950’li yıllarda Attila İlhan’ın etkisiyle birçok edebiyat dergisine şiir ve denemeler yazdı. 1961’de profesyonel gazeteciliğe başlayıp, Artist, Sinema, Ses ve Perde gibi dönemin sine-magazin ağırlıklı dergilerinde çalıştı. Bazı yazı ve kitaplarında Berna İlhan adını kullandı. Daha sonra, 42 yıllık meslek hayatında yazmadığı ve çalışmadığı yayın kalmadı. Türk sinemasına katkıları nedeniyle 1992’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin “Altın Artemis Ödülü”, 1992-1993’te Ankara Sanat Kurumu’nun “Sinema Ödülü”, 1999’da II. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin “Aziz Nesin Emek Ödülü” ve 2000’de Sinema Yazarları Derneği, SİYAD’ın “Emek Ödülü”ne lâyık görüldü. 1960’dan bu yana geçimini yazarlıkla kazanıyor.

Agah Özgüç’ün Agora Kitaplığı’ndan yayınlanan eserleri Türk Film Yönetmenleri Sözlüğü (2003), Bütün Filmleriyle Yılmaz Güney (2005) ve Türk Sinemasının Kadınları‘dır (2008).

Başlıca kitapları: Türk Filmleri Sözlüğü 1914-2002 (4 cilt, Sesam), Türk Sineması Sansür Dosyası (Koza), Türkan Şoray – Türk Sinemasında Bir Diva (Açıkşehir), Arkadaşım Yılmaz Güney (Broy), Türk Sinemasında On Kadın (Broy), 100 Filmle Başlangıcından Günümüze Türk Sineması (Bilgi), Türk Sinemasında İlkler (Yılmaz), Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi (Parantez), 80 Yılında Türk Sineması (Kültür Bakanlığı), Bir Sinema Günlüğünden Aykırı Notlar (Dharma), Türk Sinemasında Cinayetler ve İntiharlar Dosyası (Vizyon), Cahide: Peçete Kâğıtlarındaki Anılar (Broy), Türk Film Yapımcıları Sözlüğü (Fiyap), Afişlerle Türk Sineması (Mimeray).

 

KİTAPLARI: