≡ Menu

Noam Chomsky

1928, Philadelphia, Pensilvanya doğumlu. 1940-1945 yılları arasında New York fiehri’nin anarşist-sosyalist Yahudi entelektüel cemaatinin çalışmalarına ilgi duydu ve Arap-Yahudi işbirliği yararına çalışmak üzere ‹srail’e göç etmeyi planladı. Eğitimine dilbilim, matematik ve felsefe çalışacağı Pennslyvania Üniversitesi’nde devam etti. 1945-1950 yılları arasında Pensilvanya Üniversitesi öğrencisiydi ve dilbilimi öğrenimine başladı.

Radikal-empirist bir felsefeci olan Nelson Goodman’ın öğrenciliğini yaptı. 1951’de Harvard Üniversitesi’ne gitti. 1955’te Pensilvanya Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı, ancak bu dereceyi elde etmesini sağlayan araştırmaların çoğunu 1951-1955 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Doktora derecesini almasından bu yana Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmaktadır; şu anda Modern Diller ve Dilbilimi bölümündeki Ferrari P. Ward başkanlığı görevinde bulunmaktadır. Chomsky 24 Aralık 1949’da (şu anda Harvard Üniversitesi’nde profesör olan) Carol Schatz’la evlendi. Çiftin iki kız ve bir erkek çocukları vardır.

Ününü dilbimagesilim alanında kazanan, fakat siyasetle de yoğun biçimde ilgilenen, görüşleri sosyalizm ve anarşizmden yana olan Chomsky’nin kitaplarının çok büyük bölümü Türkçe’ye kazandırılmıştır.

Anarşizm Üzerine (2013) ve Occupy/İşgal Et (2013) adlı kitapları Agora Kitaplığı tarafından yayınlanmıştır.

 

Chomsky üzerine:

• Semih Gümüş: “Noam Chomsky Üstüne – Entelektüel Olmak Değil de Entelektüel Kalmak (Radikal Kitap, 1 Şubat 2013)
• Noam Chomsky’nin Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Hrant Dink Konferansı (18 Ocak 2013)

 

Anarşizm Üzerine kitabı hakkında:

• “Düşünsel Bir Militanın Anarşizm Notları” (Sarphan Uzunoğlu, Remzi Kitap, Mart 2013)

 

Occupy/İşgal Et kitabı hakkında:

“Çay Kaşığı Sesi ve Kötü Zamanlarda Umutlu Olmak” (Elif Türkölmez, Radikal Kitap, 24 Temmuz 2013)