Arundhati Roy
≡ Menu

Arundhati Roy

1961’de Hindistan’ın Bengal kentinde doğup, Kerala’da büyüyen ve Delhi Mimarlık Okulu’nda mimarlık eğitimi alan yazar, ilk ve tek romanı Küçük Şeylerin Tanrısı‘yla 1997’de Booker Ödülü’nü kazanmıştır.

arundhati-roy1

Roman yazmadan önce sert ve eleştirel bakışıyla dikkat çeken film senaryolarıyla tanınmıştır. O zamanlardan beri de gerek Hindistan’da gerek dünya çapında muhalif hareketlerin içinde aktif biçimde yer almaktadır. Yazarın romanı dışında, Sonsuz Adaletin Cebri (2003), Ya Çek Defteri Ya Cruise Füzesi (2004), Sokaktaki İnsanın ‘İmparatorluk’ Rehberi (2005) ve Çekirgeleri Dinlemek (2010) kitapları da Türkçe’de yayınlanmıştır. 2002 yılında Lannan Kültürel Özgürlük Ödülü’ne, 2004’te Sydney Barış Ödülü’ne layık görülmüş, 2005 yılı Haziran ayında İstanbul’da toplanan Irak Dünya Mahkemesi’nde Vicdan Jürisi’nin başkanlığını üstlenmiştir.  Halen Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde yaşamaktadır. Dağılmış Cumhuriyet, yazarın son kitabıdır.

 

Dağılmış Cumhuriyet kitabı hakkında:

 “O Güzel ‘Adalet’ Fikri, İnsan Hakları Kapsülü Haline Getirildi  (Dağılmış Cumhuriyet – Yoldaşlarla Yürümek kitabından bir parça)
 “Arundhati Roy ve Ormanların İçinde Umut Yürüyüşü” (Melike Futtu, BirGün, 23 Ocak 2013)
 “Hindistan’dan Yükselen Ses – Arundhati Roy”  (Sarphan Uzunoğlu, Akşam Kitap, 18 Ocak 2013)

 

Yazar hakkında:

 “Arundhati Roy: Siyasal Sezgileri Sağlam Bir Yazar” (Osman Akınhay, BirGün Pazar, 10 Şubat 2013)
  “Bir Sözcük Savaşçısı – Arundhati Roy” (Osman Akınhay’la söyleşi, Cumhuriyet, 26 Haziran 2005)