≡ Menu

Yalan-Roman

yalanroman“İnsan her şeyi anladığında mutlaka ağır bir sinir krizi geçirir. Bilinçlilik bunu gerektirir.”
“Kendimden kaçmak için her yolu denedim. Hatta Svahili dilini öğrenmeye bile kalktım; benden fersahlarca uzakta olsa gerekti. Çalıştım, çok uğraştım;   ama boşuna, Svahili dilinde bile kendimi anlıyordum, aidiyet yakamı bırakmıyordu.

“Bunun üzerine Macarca-Fince’yi denedim. Cahors’da Macarca-Fince bilen birine rastlamayacağımdan, böylece kendi kendimle burun buruna gelmeyeceğimden emindim. Ama kendimi güvende hissetmiyordum; Lot Bölgesi’nde bile Macarca-Fince bilen insanoğullarının bulunabileceği düşüncesi beni tedirgin ediyordu. Bu dili bilenler bir tek biz olacağımızdan, duygulanıp birbirimizin kollarına atılmamız ve açık yüreklilikle konuşmamız tehlikesi vardı. Karşılıklı suçüstüler açığa vurulacaktı, ondan sonra da gelsin posta arabası saldırısı. ‘Posta arabası saldırısı’ diyorum, çünkü konumuzla hiç ilgisi yok, bu da kaçırılmaması gereken bir fırsat. Konuyla ilgili olmayı kesinlikle istemiyorum.

“Bu arada, beni anlamayacak ve benim de anlamayacağım birini aramaya devam ediyorum; korkunç bir kardeşlik ihtiyacı içindeyim…”
                                                                                                                                        (romandan)

 

Ünlü Fransız yazar Romain Gary, Fransa’daki edebiyat ortamının lakaytlığına dikkat çekmek için Onca Yoksulluk Varken romanını Emile Ajar takma adıyla yazmış ve bu adla ödül kazanmıştı. Yalan-Roman da Romain Gary‘nin yine Emile Ajar takma adıyla yazdığı dünyaca ünlü romanlarındandır.

 

Türkçesi: Roza Hakmen
176 sayfa
1. basım: 2011
Fiyatı: 20 TL
Dünya Edebiyatı: 28
Agora Kitaplığı: 318

 

Yazarın ‘Emile Ajar’ müstear adıyla Agora Kitaplığı’ndan çıkan diğer romanları şunlardır:

 Onca Yoksulluk Varken (2009)
 Koca Tembel (2011)
 Kral Salomon’un Bunalımı (2011)

 

Yazarın kaleme aldığı çok sayıda romandan Agora Kitaplığı’nda yayınlananlar:

 Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı (2012)
 Cennetin Kökleri (2012)
• Polonya’da Bir Kuş Var (2012)
 Kadının Işığı (2012)
 Biletiniz Buraya Kadar (2012)
 Uçurtmalar (2012)

Sonraki yazı:

Önceki yazı: