≡ Menu

William Faulkner’la Konuşmalar

“Yazarı yazar yapan, biraz viski, biraz tütün ve kâğıttır. Zira yazmak tamamen insanın içinden gelir, ya da hiç gelmez. Söyleyecek sözünüz olduğu sürece yazabilirsiniz. İnsanı yazacaksınız ve bunun için insanları tanımalısınız. Yazmanızı beslemek için de -bir marangozun zanaatını gözlem yaparak öğrenmesi gibi- klasikleri, ucuz romanları, iyi kötü elinize geçirdiğiniz her şeyi okuyun ve okuduklarınızın nasıl yazıldığına bakın. Yazar, hecelerini kâğıda geçirmeye başlamadan çok önce, gözlem yapmaya başladığında yazar olur.”

457) william faulknerla konusmalar

“Başlangıç için herhangi bir şey yeterlidir: bir anekdot, yerel bir olay, tanınan bir yüz, ilginç bir karakter, bir şaka ya da ani bir tepki. Sonra da hikâyenin kendi kendine ilerlemesine izinveririm. Ben de, uzunluğa ve üslûba dair sınırlar koymadan, arkasından onu takip eder ve olanları yazarım. Hikâye nasılsa kendi anlatımı ve üslûbuna evrilecektir.”

“Yazılacak üç konu vardır: para, cinsellik ve ölüm. Sanatçının maksadı, bu konuları işleyip geliştirerek yüreği kaldırmaktır; deyiş yerindeyse, insan yüreğinin tüm tarihini bir iğne başına sığdırmaya çalışmak. Konu ve karakterler, üç hazneden gelen suyla -gözlem, deneyim ve hayal gücüyle- kendi yatağında akacaktır nasılsa. Siz hikâyenizi anlatmaya bakın, yeter.”

“Benim yapmaya çalıştığım da, kendisiyle ve çevresiyle çatışma halinde olan insan yüreğindeki çelişkilerin yarattığı dramı ve o yüreğin içindeki gerçeği yazmak. Böylece, etkileyici bir yazımla yüreğini yüceltip hafifleterek, insanın dayanma gücünü arttırmasına yardımcı olmaya çalışırım.”

(William Faulkner, arka kapak)

 

Derleyen: M. Thomas Inge

Türkçesi: Aslı Kutay Yoviç

304 sayfa

1. basım: Eylül 2014

Fiyatı: 25 TL

Edebiyat kuramı: 18

Agora Kitaplığı: 457

faulkner***

Agora’da “Yazarlarla Konuşmalar” serisinin diğer kitapları:

• Paul Auster’la Konuşmalar (der. James M. Hutchisson) (hazırlanıyor)

Jorge Luis Borges’le Konuşmalar (der. Richard Burgin)

Gabriel Garcia Marquez’le Konuşmalar (der. Gene H. Bell-Villada)

• Ursula K. Le Guin’le Konuşmalar (der. Carl Freedman) 

Anais Nin’le Konuşmalar (der. Wendy M. Dubow)

 

 

Bu kitap hakkında:

“Faulkner’ın Dünyası” (Semih Gümüş, Radikal Kitap, 26 Eylül)

 

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz