≡ Menu

Ursula K. Le Guin’le Konuşmalar

“Bilim kurgu edebi bir gelenektir ve fantezinin değil, gerçekçiliğin çocuğudur. Gerçekçi bir hikâye, yaşanabilecek olmakla birlikte yaşanmamış bir konuyu ele alır, öyle değil mi? Birçok bilim kurgu hikâyesi, şu ân var olmayan, fakat gelecekte var olabilecek dünyalarla ilgilidir. Gerçekçilik de bilim kurgu da, gerçek olabilecek hikâyeleri ele alır. Fantezi ise muhtemelen geursula-on-kapakrçek olamayacak bir hikâye anlatır. Elbette, hem bilim kurguda hem de fantezide hayal gücüne dayalı kurgunun
dikkat edilmesi gereken yanı hayal gücünün tutarlılığıdır.”

“Bilim kurgu ve fantezi, gerçekçi kurgu kadar inatla insan merkezci değildir; ikisi de insanları insan olmayan varlıklarla ilişkili olarak gösterir; insan öznesini gerçekçi romanlardakinden daha büyük veya daha yabancı bir evrene dahil eder. Ama hikâye hâlâ bizimle ilgilidir. Sonuç olarak, neye ilgi duyuyorsak oyuz.”

“Ben bir feministim. Gerçi benim feminizmle tanışmam yavaş ve geç oldu. Fakat daha sonra ne zaman tökezlesem, feminist teori bana hep yol gösterdi. Onca yıllık feminizm tecrübemin ardından şu ân, androjen bir toplumu bizim cinsiyetçi toplumumuzdan çok farklı ve çok daha ilginç bir toplum olarak tasavvur edebiliyorum.”

“Evet, bilim kurgu yazıyorum. Hayır, ben sadece ‘bilim kurgu yazarı’ değilim.  Beni ambalajlamayın! Yine de biraz provokatif olacak, ama ‘batılı (western) bir yazar’ olduğumu  söyleyeceğim. Ve bir kadın yazar olduğumu söylerim. Ellili yaşlarımda artık bunu söylemeyi öğrendim. Ben bir erkek taklidi değilim, kadın yazarım.”

 

ursula-conversations

Özgün adı: Conversations with Ursula K. Le Guin

Türkçesi: Burcu Erdoğan

1. basım: Kasım 2016

256 sayfa

Fiyatı: 23 TL

Edebiyat Kuramı: 21

Agora Kitaplığı: 513

***

Agora’da “Yazarlarla Konuşmalar” serisinin diğer kitapları:

• Paul Auster’la Konuşmalar (der. James M. Hutchisson) (hazırlanıyor)

• Jorge Luis Borges’le Konuşmalar (der. Richard Burgin)

• Gabriel Garcia Marquez’le Konuşmalar (der. Gene H. Bell-Villada)

• Anais Nin’le Konuşmalar (der. Wendy M. Dubow)

• William Faulkner’la Konuşmalar (der. M. Thomas Inge)

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz