≡ Menu

Türk Sinemasında Kürtler

Türkiye’de Kürtler, ilk defa Atıf Yılmaz ve Hüseyin Peyda’yla beyazperdede boy göstermişlerdir. Bu filmin adı Mezarımı Taştan Oyun, tarih 1951’dir. Yönetmen ve senaryo yazarı olarak Yılmaz Güney’in filmlerinde de Kürtler anlatılır. Ancak Kürtlerin kimlikleri hep gizlidir, adları konmaz. 1990’lar sonrasında yapılan filmlerde ilk kez adı olan, dili olan Kürt vardır. Kürtçe duyulmaya başlanır. Yeşim Ustaoğlu’nun Güneşe Yolculuk, Handan İpekçi’nin Büyük Adam Küçük Aşk filmleri bu sürecin eserleridir. Oyuncu olarak da Tarık Akan, Hakan Balamir, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Şener Şen, Kemal Sunal ve İlyas Salman, Türk sinemasında Kürtleri ‘temsil’ etmişlerdir.

Kürtçe’nin yasak olduğu yılların, asimilasyon politikalarının kökenleriyle, tarihçesinin de ele alındığı bu kitapta, Türk sineması tarihi gözden geçirilerek, Kürt karakterlerin, Kürtlerin yaşadığı coğrafyaların izi sürülür. Kürtçe, Türkçe’nin içerisine nasıl gizlenmiştir? Kürtçe, Türk sinemasında ilk ne zaman duyulmuştur? Hangi filmde Kürt karakterler, hangi şekilde yer almıştır? Müslüm Yücel elinizdeki bu kitapta, işte bu sorulara cevap ararken, Türk sinemasının Kürt’le imtihanını sunar.

 

261 sayfa
1. basım: Temmuz 2008
Fiyatı: 20 TL
Sinema: 28
Agora Kitaplığı: 213

 

“Kürt meselesi edebiyatta yeterince yer buluyor mu diye sorarsanız, bu konuda herkese Müslüm Yücel külliyatını tavsiye ederim. Agora Kitaplığı’ndan alıp okusun merak edenler.  Ben bu konudaki aydınlanmamı ona borçluyum. Osmanlı-Türk Romanında Kürt İmgesi ve Türk Sinemasında Kürtler isimli çalışmalarını özellikle tavsiye ediyorum. Okuyanlar salt bir araştırmacı değil has bir edebiyatçıyı da eğer halen tanımamışlarsa tanımış olacaklardır.” (Sırrı Süreyya Önder)

 

Müslüm Yücel‘in Agora Kitaplığı’ndan çıkan diğer kitapları:

• Osmanlı-Türk Romanında Kürt İmgesi (2011)
• Kürtlerde Ölüm ve İntihar (2010)
• Berdel (2008)
• Edebiyatta Ölüm ve İntihar (2007)