≡ Menu

Travma Anlatıları: Türk Sinemasında Melodram ve Toplumsal Fantazi

Sinem Evren Yüksel’in elinizdeki kitabı Travma Anlatıları: Türk Sinemasında Melodram ve Toplumsal Fantazi, melodramın bir anlamlandırma biçimi olarak nasıl işlediğini, travma anlatilari kapakmodernlikle ilişkisi bağlamında toplumsal travmalarla nasıl bir ilişki içinde olduğunu ve hangi toplumsal fantazilere seslendiğini araştırıyor.

Melodramatik unsurları yoğun olarak kullanan ve belli toplumsal travmaları aile ekseninde sorunsallaştıran üç filmi -Babam ve Oğlum, Gönül Yarası ve Güneşi Gördüm- ele alan çalışma, seçilen filmleri tarihsel-toplumsal bağlamla ilişki içinde ve anlamın nasıl kurulduğu üzerine odaklanan yaklaşımlar çerçevesinde inceliyor.

Filmlerin semptomatik bir okumaya tabi tutulması ve ideolojik fantazinin nasıl işlediğinin çözümlenmesi, kültürel alandaki anlam mücadelesini ve travmatik yarılmaları ortaya koyuyor. Böylece filmlerin içinde bulundukları toplumsal bağlamla nasıl bir ilişki kurduklarının, çatışma ve çelişkilerle başa çıkmak için hangi söylemsel stratejilerden yararlandıklarının izini sürmek mümkün hale geliyor.

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz