Theo Angelopoulos
≡ Menu

Theo Angelopoulos

“Benim sinemam, epiktir; öyküdeki kişiyi tarihsel bir bağlama yerleştirir. Karakterleri hayattakinden daha büyük olan Brecht‘te olduğu gibi, tarihin ya da fikirlerin taşıyıcısı olan benim karakterlerim de analiz edilmezler, Bergman‘ınkiler gibi işkence çekmezler. Çok daha insancıldırlar. Kayıp şeyleri ararlar, arzu ile gerçek arasındaki kopuşta kaybolmuş şeylerin peşindedirler.”

“Çok eski olmayan bir zamanda, dünya tarihi arzuya dayanıyordu: dünyayı şöyle ya da böyle değiştirme arzusuna. Şimdi, hazin bir yüzyılın sonuna geldiğimizde bu arzuların gerçekleşmediğini görüyoruz. Tarih şimdi suskun. Sessizlik içinde yaşamak çok güç olduğundan, hepimiz cevapları kendi içimizde arıyoruz. Yine de sinemanın -benim anladığım şekliyle, yaşadığımız çürüyen dünyaya belki de son direniş formu olan sinemanın- amacı, üstü örtülemez tarihsel gerçekleri, masumların gözleri önüne serme çabasından ibarettir.”

Dan Fainaru‘nun derlediği bu kitapta, ünlü Yunan yönetmen Theo Angelopoulos’la tek tek her filmine dair, farklı dönemlerde yapılmış röportajları okuyacaksınız.

 

Türkçesi: Mehmet Harmancı
199 sayfa,
1. basım: Şubat 2006
Fiyatı: 22 TL

 

Balkan sineması bağlamında Angelopoulos’un yapıtlarının da irdelendiği bir çalışma için bkz.:

Balkan Sineması – Alevler İçinde Sinema (Dina Iordanova)