≡ Menu

Taliban

Küresel kapitalizmin simgesi olan İkiz Kuleler’e ve ABD’nin askeri gücünün merkezi olan Pentagon’a yönelik saldırıların yapıldığı dakikalardan itibaren aylarca, bütün dünya tek bir hareketin ismiyle yatıp kalktı: Taliban!

Kimdi çok yakın zamanlara kadar özel olarak Afganistan’la ilgilenenlerin dışında adı sanı duyulmamış olan bu insanlar? Taliban hareketi nasıl doğmuştu, nasıl kuvvet kazanmıştı ve çok kısa bir süre içinde önce Kâbil’i, sonra ülkenin çok büyük bir kısmını ele geçirmeyi nasıl başarmıştı?

Usame bin Ladin’i niçin topraklarında misafir etmişler ve onun eylemleri yüzünden dünya imparatoru ABD’nin kendilerine savaş ilan etmesini, bütün dünyayı karşılarına almayı, üstlerine yağan füzeleri ve acımasız bir işgali nasıl göze almışlardı?

Taliban’ın İslamiyet yorumu, yeni bir ‘uygarlıklar çatışması’nı fişekleyebilecek güçte miydi gerçekten, yoksa Taliban merkezindeki kutuplaşma, bölgenin Müslüman devletlerini de içine alan ‘Yeni Büyük Oyun’un, dünyanın en el değmemiş petrol yataklarının bulunduğu Orta Asya’yı kendi nüfuzları altında tutmak isteyen, önce baş oyuncu ABD olmak üzere diğer oyuncuları oluşturan devletlerin de yer aldığı bir ‘petrol, güç ve dünya hâkimiyeti’ savaşının bir parçası mıydı sadece?

Yirmi küsur yıldır Afganistan’la ilgili geniş çaplı haberler yapan tek gazeteci ve bir Afganistan âşığı olan Ahmed Raşid’in bu kitabı, Taliban konusunda dünyada var olan en kapsamlı ve nesnel bilgilere dayalı kitabı oluşturmaktadır. Bu kitapta yine, Taliban’ın küçücük bir grup olarak doğuşundan bütün dünyanın kaderinin düğümlendiği bir korku odağı haline gelmesine kadarki serüveni ve Usame bin Ladin’in bu serüvende oynadığı rol en ince ayrıntılarına kadar gözler önüne serilmektedir.

370 sayfa,

1. Basım, Ocak 2007

ISBN: 9944-916-62-5

Türkçesi: Osman Akınhay

(tükendi)