≡ Menu

Sinematografi İnsan Yüzüdür

“Ben daima yüzlerle ilgilenirim. Şimdi şuraya oturup bir insan yüzüne bakmanızı istiyorum. Eğer yüz çok geri planda kalmışsa, yüz çok fazla ileriye taşınırsa, gözleri göremiyorsanız, ışık çok sanatsal bir şekilde kullanılmışsa, o yüz kaybolur. Bana göre, sinematografinin en büyük hediyesi, insan yüzüdür.

“Ben bir dikizciyim. Birine bakmak, onun derisinin, gözlerinin nasıl değiştiğini görmek, kaslarının, dudaklarının sürekli değişimini izlemek benim gözümde daima bir dramadır. Asıl temamın hep insanlar arası ilişkiler olması da buna bağlıdır. Yine bu yüzden, mesleğimde başvurduğum tek araç, sezgilerimdir.

367

“İster tiyatro sahnesinde, ister film stüdyosunda çalışırken bir deneyimimvardır; duygularımı, sezgilerimi harekete geçiririm; işin nasıl ele alınacağını, oyuncularla hasıl bir işbirliği gerçekleştirileceğini bilmem. İyi bir zanaatçının iyi şeyleri nasıl yaptığına merak duyarım sadece. Evet, ben kendimi insanlar için işe yarar sandalyeler ve masalar yapan bir zanaatçı olarak adlandırmaktan gurur duyuyorum.”

Daha önce, tiyatro ve sinema hayatını anlattığı Büyülü Fener kitabıyla bilinen 20. yüzyılın büyük sinema yönetmenlerinden Ingmar Bergman’ın sinemaya, tek tek filmlerine ve hayata dair görüşlerini anlattığı söyleşilerinden oluşan bir kitap…

 

Türkçesi: Selim Özgül
286 sayfa
1. basım: Ocak 2012
Fiyatı: 25 TL

 

• “Film çekmek her zaman streslidir. Ingmar Bergman film çekerken muhakkak yakınında bir tuvalet bulunurmuş, çünkü stresten bağırsakları bozulurmuş” (Haneke, Yakın Plan Michael Haneke kitabından)

Sonraki yazı:

Önceki yazı: