≡ Menu

Sinema İçin Doğmuşum – Federico Fellini

“Ben iyi bir filmin kusurları olması gerektiğine inanıyorum. Tıpkı hayatta olduğu ve insanlarda görüldüğü gibi. Mükemmellik anlamına gelen bir güzelliğin var olduğuna inanmam mümkün değil. Kendim de her şeyi en baştan biliyor olursam, o filmi çekmekteki bütün hevesimi kaybederim. Film çekmek seyahate çıkmaya benzer ve bir seyahatin en eğlenceli kısmı, yolda keşfettiklerinizdir.”

“Yaratıcı insanlar, gerçeklik dediğimiz şey ile fantezinin ayrıştığı, daha muğlak bir bölgede dururlar. Burada bir öğe diğerinin yolunu keser, sonra birleşip aynı şeye dönüşürler. Özetle ben, içtenlik ile keşfin çözülemez karışımını içeren hikâyeler anlatmayı seviyorum. Aynı zamanda şaşırtmak, utanmadan itiraf etmek gibi arzulara sahibim. Daha ötesinde sevilmek, ilgi görmek, ahlâki değerlendirmelerde bulunmak, bir peygambere dönüşmek, tanıklık etmek, palyaço olmak istiyorum. İnsanları güldürmek, kıpırdatmak istiyorum.”

“Benim filmlerimde komedi öğesine her zaman yer vardır. Birazcık mizahi ve tuhaf bir biçimde erkeklerin toyluğunu, bir kadınla gerçek bir temas kurmaktaki beceriksizliklerini anlatırım.”

“Film çekmek dediğiniz şey, benim gözümde hayat sevinci, hayat mücadelesi, hayat komedisi ve hayatın cazibesi demek. Hayat! Hayat! Hayat!”

fellini

1. basım: Temmuz 2017

240 sayfa

Fiyatı: 25 TL

Sinema: 111

Agora Kitaplığı: 523

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz