≡ Menu

Sevgiliye Mektuplar

“Dyodyuşka, altın kalplim, en sevgili! Bana gönül alıcı, güzel mektuplar yaz, biraz alçakgönüllü ol, inayet et de arada beni sevdiğini söyleyiver. Kendini küçültmekten korkma. Sen bana, bugün benim sana verdiğimden üç kuruşluk daha çok sevgi vermişsin, eee, n’olmuş yani? Benden karşılık görmezsin korkusuyla duygularını açıklamaktan çekinme, utanma -kuşkusuz, duyguların varsa eğer. Yoksa, zaten zorla çekip alamam ki. Ruhunla diz çökmeyi de öğren, yalnızca ben kollarımı açıp seni çağırdığımda değil, ben arkamı döndüğümde de. Kısacası, cömert ol, harca, israf et sevgini benim için. Senden bunu istiyorum! Ne yazık ki seninle sürekli birlikte olmak benim kişiliğimi bozuyor, ama bunu bilmek seninle boğuşma gücü veriyor bana. Unutma, teslim olmalısın, çünkü sevgimin gücü nasıl olsa sana boyun eğdirecek.

Ah sevgili, Tanrı şahidim olsun, başka hiçbir çift böyle bir görev üstlenmemiştir: birbirlerinden birer insan yaratmak. Bir tanem, kendine iyi bak, seni kucaklar, öpücüklere boğarım.”

Devrimler çağının ve Spartakistlerin önderlerinden Rosa Luxemburg‘un sevgilisi ve yoldaşı Leo Jogiches’e yazdığı, kadın olarak aşkını ve mücadeleye adanmışlığını döktüğü mektupları yeniden okurla buluşuyor…

 

Türkçesi: Nuran Yavuz
224 sayfa
1. basım: Nisan 2006
Fiyatı: 20 TL

 

Kitap hakkında:

– “Sevgilim, Yoldaş’ım” (Pınar Akkoç, Aydınlık Kitap, 8 Şubat 2013)

 

Rosa Luxemburg‘un yine sevgilisi ve yoldaşı Leo Jogiches’e yazdığı siyasi mektuplarından oluşan diğer kitabı için bkz.

Siyasi Mektuplar (2012)

 

Sonraki yazı:

Önceki yazı: