≡ Menu

Senaryoda Unutulmaz Karakterler Yaratmak

“Büyük bir hikaye kurmak istiyorsanız, büyük karakterler şarttır. Karakterler işlemiyorsa, hikaye de tema da seyircileri sinema salonlarına ve televizyon ekranlarının başına çekmeye yetmez. Akla gelen bütün iyi filmler, başarılarını kuvvetli ve iyi çizilmiş karakterlere borçludurlar.”

senaryoda unutulmaz karakterler yaratmak

“Unutulmaz karakterleri yaratmak bir süreçtir. Ben bir senaryo danışmanı olarak, karakterlerin etkili biçimde geliştirilebileceği süreçler ve anlayışlar olduğunu öğrendiğimi söyleyebilirim. Eleştirel kabul görmüş çok sayıda yazarla yaptığım konuşmalarda, büyük yazarların büyük karakterler yaratmakta kullandıkları tekniklerle yöntemleri öğrenmeyi başardım.”

“Ben bu kitabımda, oturmuş tek tek karakterler ile birbirleriyle ilişki halindeki karakterler yaratma sürecine eğileceğim. Yeni bir yazarsanız, bu süreçleri kavramanız, ilham gelmediğinde hangi istikamete yöneleceğinizi bilmenizi sağlayabilir. Deneyimli bir yazarsanız da bu süreçleri irdeleyerek, işlemeyen karakterlerinizi geliştirmekte önemli yol kat edebilirsiniz.”

“Benim elinizdeki kitapta ortaya koyduğum yaklaşım, bütün kurmaca karakterlerin yaratılması hakkındadır ve bir drama öğretmeni (sonra da bir senaryo danışmanı) olarak keşfettiğim ilkelere dayanır. Karakter yaratmak, bilgi ve hayal gücünün bileşimiyle şekillenir. Dolayısıyla siz de yaratıcı sürecinizi hep tetikte tutmak durumundasınız.”

(Linda Seger)

 

Özgün adı: Creating Unforgettable Characters

Türkçesi: Osman Akınhay

272 sayfa

1. basım: Eylül 2015

Fiyatı: 25 TL

Sinema dizisi: 99

Agora Kitaplığı: 488

 

creating-unforgettable-characters***

Linda Seger‘in Agora’dan çıkan diğer senaryo kitapları:

İyi Bir Senaryoyu Harika Hale Getirmek (2016)

Senaryoda Alt-Metin Yazmak (2016)

• İleri Senaryo Yazma Teknikleri (2015)

 

 

Agora’dan çıkan başka senaryo kitapları:

Bir Senaryo Yazmak (Michel Chion)

Senaryo Kuramı (Semir Aslanyürek)

Senaryo Yazarları İçin Psikoloji (William Indick)

Kısa Film Senaryosu (Sergei Eisenstein)

Profesyonel Dizi Yazarlığı (Gülden Çakır)

Kısa Film Senaryosu Uygulamaları (Murat Soydan)

 

 

 

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

Sonraki yazı:

Önceki yazı: