Senaryoda Alt-Metin Yazmak
≡ Menu

Senaryoda Alt-Metin Yazmak

“Benim senaryo yazarlarına tavsiye ettiğim şey şudur: Alt-metni öyle bir şekilde kaleme alın ki, seyirciler gözleriyle gördüklerinden daha fazla şey olup bittiğini anlasınlar. Senaristler yolu işaret ederler. Anlam yüklü sözcükleri seçerler ve açığa çıkan davranışları, seyircilerin sadece bir konuşma ya da diyalogla kavrayabileceklerinden hayli daha fazla bilgi edinebileceği şekilde tarif ederler.

“Büyük metinlerin katları vardır. Hiçbir sözcük, hiçbir jest, hiçbir hareket yersiz değildir. Büyük bir filmde diyaloglarla hareketlerin çoğu (bu ister bir çelişki, ister bir çağrışım, isterse dokundurma olsun) başka bir şeyi ima eder ve düşündürür. Metin, beyazperdede gördüğümüz şeydir – soğanın yalnızca dış kabuğu, ya da buzdağının sadece ucu. Geri kalanı ise alt-metindir. Sinema aslında bunun için vardır.alt metin kapak

“Özetle, alt-metin parmağınızla gösteremeyeceğiniz şeylerdir.
Alt-metin hissedilir, duyumsanır. Bir keşif yolculuğu gibi büyük filmler de durmadan daha derinlere iner ve her seyredilişte daha zenginleşirler. İşte bunu sağlayan yalnızca senaristin fiilen kaleme aldığı ana senaryo metni değil, aynı zamanda dipten akan alt-metindir.

“Etkili olan yalnızca satırlarda yazılı olup kulaklarınızla duyduklarınız değil; filmde diyaloglar arasında -ve filmin başka her katında, seyrettiğiniz her karesinde- gizlenen şeylerdir.”

(Linda Seger)

Özgün adı: Writing Subtext

Türkçesi: Osman Akınhay

1. basım: Mayıs 2016

187 sayfa

Fiyatı: 20 TL

Sinema Kitapları: 106

Agora Kitaplığı: 501

writing-subtext-seger***

Linda Seger‘in Agora’dan çıkan diğer senaryo kitapları:

İyi Bir Senaryoyu Harika Hale Getirmek (2016)

• İleri Senaryo Yazma Teknikleri (2015)

• Senaryoda Unutulmaz Karakterler Yaratmak (2015)

***

Agora’dan çıkan başka senaryo kitapları:

Bir Senaryo Yazmak (Michel Chion)

Senaryo Kuramı (Semir Aslanyürek)

Senaryo Yazarları İçin Psikoloji (William Indick)

Kısa Film Senaryosu (Sergei Eisenstein)

Profesyonel Dizi Yazarlığı (Gülden Çakır)

Kısa Film Senaryosu Uygulamaları (Murat Soydan)

 

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz