Romy Schneider’in Biyografisi Çıktı!
≡ Menu

Romy Schneider’in Biyografisi Çıktı!

ROMY SCHNEIDER – AKTRİSİN İKİLİ HAYATI (Bernard Pascuito – çev. İsmail Yerguz)
Geçen yüzyılın efsane kadın oyuncularından Romy Schneider’in hayatını anlatan bu kitap, aktrisin genç yaşında adımını attığı sinema alanındaki yürüyüşü ile ömrü boyunca aşkı arayışının benliğinde yol açtığı hasarları, paralel kurguyla anlatan bir biyografik anlatıdır.

Avusturya asıllı, sanatçı bir aileden gelen Schneider, Almanya’da “Sissi” filmleriyle parlak bir başlangıç yaptığı sinema serüvenine daha sonra büyük bir aşk yaşadığı Alain Delon’la birlikte Fransa’da devam etmiş, aşk hayatında geçirdiği sarsıntılar ve başarısız bir evlilik macerasıyla oynadığı filmleri birbirine değdirmemeye gayret etmiş, fakat sinemada bazı iniş çıkışlara rağmen göz alıcı bir kariyer yaparken, özlediği mutlu aile tablosuna asla ulaşamamıştır. Henüz kırklı yaşlarının başında, oğlunu talihsiz bir kaza sonucu kaybetmesinin ıstırabı ile alkol ve yatıştırıcıların kıskacı altında, taşıyamadığı yaralarıyla birlikte bu dünyadan ayrılmıştır.
Onunla filmde oynayan aktörler, onu filmlerinde oynatan yönetmenler – bir teki dahi kendilerini ona aşık olmaktan alıkoyamamışlardır.

Mesela, Claude Sautet: “Elli yaşına geldiğimde, dökülmüş halimle benimle çalışmak isterse kabul ederim. Aşk ilanıdır bu…”

Birlikte çalıştığı yönetmenlerden Jacques Rouffio: “Sempatik biri olmasını sanırım iki şeye borçludur: kırılgan bir imaja sahip olması, sesi, rollerini büyük bir duygusallıkla oynaması ve bu patetik kırılganlığa rağmen güçlü biri olduğunun hissedilmesi.”

Dominique Labourier: “Ben sinemada Romy kadar kendisini işine veren, adeta kendinden geçen başka biriyle çalışmadım.”

Şu sözler de onu kendisini en çok seven erkeklerden Jean-Claude Brialy’den: “Romy mutsuzluğu, felaketleri çeken insanlar kategorisine dahildir. Sürekli aşkı aradı. Delon’un verebileceği türden aşkı değil, aşka ve güvene bağlı bir aşk.”

Ve uğruna Almanya’yı terk ettiği, Alman basınının bir kısmının bütün kariyeri boyunca kendisine düşmanlık etmesine sebep olan büyük aşklarından Alain Delon: “Aslında onun ölüm sebebi, kırık kalbidir. Romy’nin ölümü, oğlu David’in ölümüyle başladı.”

“Sen Benimsin” filminde Alain Delon ve Romy Schneider.

Romy Schneider de intihar eden kocası ve kazayla hayatını kaybeden oğlunun arkasından şu dizeleri karalamıştı:
“Babayı gömdüm,
Oğulu gömdüm,
İkisinden de hiçbir zaman ayrılmadım,
Onlar da beni hiç bırakmadılar…”

Agora Kitaplığı’nın yayınladığı Romy Schneider biyografisi, 11 Aralık’tan itibaren kitapçılara dağıtıldı…