Paul Auster’la Konuşmalar
≡ Menu

Paul Auster’la Konuşmalar

“İlk cümleyi bulana kadar bir roman yazmak imkânsızdır. Yıllarca aklınızda bir fikirle yaşayabilirsiniz. Sonra, ilk cümleyi bulunca, kendinizi çalışmaya itmenin yolunu da bulmuş olursunuz. Fakat kitabın her cümlesi de kitabın merkezidir. Ayrıca roman, dünyada iki yabancının en mahrem halleriyle buluşabilecekleri tek yerdir.”

“Bence bütün yazarlar biraz kaçıktır. Hasar görmüş ruhlar, başka bir şey yapmaktan aciz kişiler. Benim yazdığım her kitap kafamdaki bir uğultuyla başlamıştır. Belirli bir müzik ya da ritim, bir ton. Esasında ben çok sezgisel bir yazarım. Benim açımdan roman yazmaya hasredilen çabanın büyük kısmı sezgilerimle o uğultuya, o ritme saauster kapakdık kalmaya çalışmaktan ibarettir.”

“Herkes farklı bir kitap okur; keza, herkes farklı bir film seyreder. Bir roman yazmak organik bir süreçtir; çoğu bilinçdışı kanaldan ilerler. Senaryo ise daha ziyade yapboz oyununa benziyor. Fiilen senaryo yazmak fazla zaman alan bir iş olmayabilir, ancak parçaların biraraya getirilmesi sizi delirtebilir. Ama evet, diyalog yazmak, anlatıdan ziyade dramatik bir kapsamda düşünmek, daha önce hiç yapmamış olduğum bir şeyi yapmak kendi payıma meydan okuyucu bir süreçti.”

 

1. basım: Ekim 2017

288 sayfa

Fiyatı: 25 TL

Edebiyat Kuramı: 25

Agora Kitaplığı: 528

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz