≡ Menu

Özcan Yurdalan’la Magrip’e, En Uzak Batı’ya: Fas Yolculuğu

Bu Yolculukla Yaşam Yeniden Üretiliyor
Aslı Atasoy

Özcan Yurdalan bir yere varmak için değil yolda yolcu olarak keyif almak için öneriyor bu yolculuğu. 19 Nisan akşamı başlayıp 8 Mayıs’ta bitecek olan İstanbul -Marakeş rotasında birbirini tanımayan insanların yol alarak, paylaşarak yolculuktan keyif alacaklar.

en uzak bati kapak

‘Sarı Otobüs’ 60’lı yılların özgürlük sevdası çiçek çocuklarının başlattığı büyülü bir yolculuk. Londra ya da Berlin’den yola çıkan otobüs İstanbul’da mola verdikten sonra güneşin doğduğu yer olan Katmandu’da duruyordu. Adına pek çok film, şarkı ve kitap olduğunu not düşmeliyiz hemen. İngilizce adı ‘Magic Bus’ ama otobüsün renginden ötürü ‘Sarı Otobüs’ olarak dilimize geçti.

Günümüzde aynı şevkle yapılan bu yolculukların Türkiye’deki mimarı ise Özcan Yurdalan ve Yelda Baler. Eskiden İstanbul’dan çıkıp Hindistan’a giden bu otobüsün rotası Pakistan’daki güvensiz koşullar yüzünden değişti. ‘Sarı Otobüs’ direksiyonu bu kez Marakeş’e kırdı. 19 Nisan akşamı İstanbul’dan yola çıkacak olan Sarı Otobüs ile Yunanistan, İtalya, İspanya ve Fas’ı yaşamak mümkün olacak.

Uzun Ama Zevkli Bir Yolculuk

Baştan uyaralım her şeyin dahil olduğu konfor sevdalısı kişiler için ‘Sarı Otobüs’ pek uygun olmayabilir. Çünkü turistik gezilerden farklı olarak bu yolculuk tarzında birbirini tanımayan küçük bir grup insan, özel olarak düzenlenen  büyücek bir karavan haline getirilmiş Sarı Otobüs’te birlikte yolculuk yapıyorlar. Biraz daha açarsak, yolculukta hayat birlikte üretiliyor, herkes her işi yapıyor, gidilen yerlerde hayata yakından bakmaya çalışılıyor ve biraz da rastlantılara bağlı olarak yolculuk yapılıyor. Yolculuk sırasında bir yere varmaktan çok yolda olmak önemseniyor ve yolculuğun tadı çıkarılmaya çalışılıyor. Duraklanan kentlerde görülüp tanınacak yerler gezildikten sonra mutlaka serbest zaman kalıyor ve herkes kendi şehrini keşfetme fırsatı buluyor. Uzun ama zevkli bir yolculuk.

Pusula Magrip’i Gösteriyor

Zayende Tur tarafından organize edilen bu tur İstanbul-Marakeş ise karayoluyla gidiş uçakla dönüş ya da tersi 20 gün sürüyor. Yolculuğun mihmandarı Özcan Yurdalan’a kulak verelim biraz da: “İlk kez yapılan bir rota bu. Daha önce Sarı  Otobüs hep doğu rotalarını yapıyordu, şimdi ise Magrip’e yani en uzak Batı’ya dümen kırıyoruz. Bu yolculukta katılımcıları bekleyen şey Akdeniz kıyısındaki ülkelerden geçerek bu medeniyet denizinin bir ucundan diğerine gitmek olacak. Ya da aynı şekilde bu denizin bir boğazından diğerine gideceğiz. İstanbul Boğazı’ndan Cebelitarık Boğazı’na.

Yolda Sanatsal Geçişler de Var

Rotada Türkiye’den sonra Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya ve Fas var. Anadolu medeniyetlerinden yola çıkarak Avrupa uygarlığının köklerini bulduğu Grek sanatından geçip Rönesans sanatına gireceğiz. Oradan uygarlıkların olağanüstü bir sentezi olan Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, Arap, Berberi ve İspanyol karışımı olan Endülüs Sanatı’na geçeceğiz. Sonraki durak Berberilerin kadim kültürünün hâlâ yaşadığı, Arap uygarlığıyla birlikte Magrip uygarlığını yarattığı bugünkü Fas’a gideceğiz. Fas bir yakası Akdeniz’de diğer yakası Atlantik Okyanusu’nda bir muhteşem ülke. Fas’ta uzunca bir yolculuk yaparak Tanca, Fez, Uvarzazat, Marakeş, Asilah, Kazablanka, Rabat gibi şehirleri göreceğiz. Böyle bir yolculuk olacak işte.”

(BirGün, 2 Şubat 2013)

– Özcan Yurdalan’ın Fas yolculuklarını anlattığı kitabı, Magrip, En Uzak Batı – Fas Yolculuğu, Sarı Otobüs 7 adlı kitabı Şubat ayı ortasında okurlarıyla buluşuyor.

Agora Kitaplığı’nın seyahatname serisi için bkz. http://www.agorakitapligi.com/?cat=116