≡ Menu

Onca Yoksulluk Varken

onca yoksulluk kapak“Kapının önüne oturmuş, zamanın geçmesini bekliyordum, ama zaman her şeyden daha yaşlıdır, pek yavaş ilerler. İnsanlar acı çekince gözleri büyür, eskisinden daha anlamlı durur. Madam Rosa’nın gözleri gittikçe büyüyor, nedensiz dövdüğünüz köpeklerinkine dönüyordu. Ta buralardan görüyordum bunu,  oysa Panthieu sokağında, çok lüks mağazaların bulunduğu Champs-Elysée’ye yakın bir yerdeyim.

“Madam Rosa’nın savaş öncesinde kalma saçları giderek daha çok dökülüyordu; kendinde yeniden çarpışacak gücü bulduğunda da, kadına benzer bir yanı olsun ona sahici saçlı yeni bir peruka bulmamı istiyordu. Şunu da söylemek gerekir ki bir erkek gibi kel oluyordu gidrek, yürekler acısı bir durumdu, çünkü kadınlar buna hazırlıklı değildir. Madam Rosa yine kızıl bir peruka istiyordu, tipine en uygun renk buydu. Bunu kendisine nereden yürütebileceğimi hiç bilmiyordum.”
                                                                                                                        (romandan)

 

1975’te Fransa’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Goncourt Ödülü’ne layık görülen Onca Yoksulluk Varken, bir hayat kadınının oğlu olan Arap bir çocuğun, fahişe çocuklarına bakan Yahudi Madam Rosa’yla birlikte geçen hayatını anlatır. Ve aynı ödülü 1956’da Cennetin Kökleri kitabıyla kazanmış olan Romain Gary‘nin, daha sonra açıkladığı üzere, “Yalnızca kendim olmaktan bıkmıştım,” gerekçesiyle ‘Emile Ajar’ müstear adıyla yayınlamış olduğu bir romandır.

 

Kitabın özgün adı: La vie devant soi
Türkçesi: Vivet Kanetti
197 sayfa
1. basım: Haziran 2009
Fiyatı: 22 TL
Dünya Edebiyatı: 23
Agora Kitaplığı: 244

 

“Onca Yoksulluk Varken, Minör Bir Edebiyat” (Cihat Duman)

Onca Yoksulluk Varken, 1977’de Moshe Mizrahi’nin yönetiminde Madame Rosa adıyla filme çekilmiştir ve filmde baş rolleri Simone Signoret ile Michal Bat-Adam oynamıştır: http://www.imdb.com/title/tt0076348

madame rosa film

 

Emile Ajar takma adını kullanarak kaleme aldığı diğer romanları:

 Yalan-Roman (2011)
 Koca Tembel (2011)
 Kral Salomon’un Bunalımı (2011)

 

Yazarın kaleme aldığı çok sayıda romandan Agora Kitaplığı’nda yayınlananlar:

 Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı (2012)
 Cennetin Kökleri (2012)
• Polonya’da Bir Kuş Var (2012)
 Kadının Işığı (2012)
 Biletiniz Buraya Kadar (2012)
 Uçurtmalar (2012)

Sonraki yazı:

Önceki yazı: