≡ Menu

Ölüm Tüneli

Diddy cinayet işledi mi? Hester sevimli bir yalancı mı? Demiryolu işçisi gerçekten öldü mü? Rüyalar, gerçeklerden daha mı gerçektir?

Ölüm Tüneli, kahramanı Diddy’nin rüya ile gerçeği hiçbir zaman birbirinden ayıramadığı, hayat, ölüm ve bu ikisi arasındaki ilişkiyi kurcalayan bir kâbus meditasyonu sanki. Üstelik bu salt bir roman da değil, bir tür, tarifi mümkün olmayan, aşkın ve ölümün peşindeyken ikisine de tutku kertesinde bağlanmış bir deneyim; kısmen roman, kısmen cinayet öyküsü, kısmen felsefe, kısmen de rüya.

Yazarın dili olabildiğince ürkütücü, merak uyandırıcı, huzur kaçırıcı, yüzleştirici; kahramanını da okurunu da deşip kanırtırcasına vicdanına baktıran bir bakışa sahip. Sağlam bir kurgu, yoğun cümleler ve belgesele yakın gözlemlerle modern çağın şiddetine lanetleyen, Amerikan vicdanının gizli kalmış oyuklarında gezinen, Kafkaesk bir fabl belki de.

Daha önce Türkiye’de Amerika’da, Yanardağ Sevgilim ve Ben Vesaire adlı kurgu kitapları da yayınlanan Susan Sontag‘ın ilk defa 1967’de yayınlanan ikinci romanı Ölüm Tüneli, vicdan azabı, delilik, rüyalar ve karşılaşmalarla, aşkı ve ölümü sınırlarına zorlayan bir kara roman…

 

Romanın özgün adı: Death Kit
Türkçesi: Begüm Kovulmaz
357 sayfa
1. basım: Şubat 2006
(tükendi)
Dünya Edebiyatı: 14
Agora Kitaplığı: 101

 

 

“Romanlarım, düşünceler halinde aklımda değil. Onları tasarlayıp notlar alırken öğreniyorum. Yalnızca yazılırken var oluyorlar; ondan önce bomboşum. İnsan nasıl aklında yarışamazsa öyle, başlamak için işaret verilmesi gerek” (Susan Sontag, 12 Haziran 1961,Yeniden Doğan, Günlükleri’nin 1. cildinden)

 

Susan Sontag‘ın Agora Kitaplığı’ndan çıkan diğer kitapları:

Yoruma Karşı (2015)

Bilinç Tene Kuşanınca (Günlükler ve Defterler – 2, 1964-1980) (2015)

• Satürn Yıldızı Altında (2013)

Yeniden Doğan (Günlükler ve Defterler – 1, 1947-1963) (2013)

• Fotoğraf Üzerine (2008)

• Rüyalarının Esiri (2006)

• Metafor Olarak Hastalık – AIDS ve Metaforları (2005)

• Başkalarının Acısına Bakmak (2004)

 

Oğlu David Rieff’in, Susan Sontag‘ın ölüm günlerini anlatan kitabı için bkz:

• Ölüm Denizinde Yüzmek (2008)

 

Yazar hakkında:

• “Okuruna Cesaret Aşılayan Bir Yazar Olarak Susan Sontag” (Osman Akınhay, Milliyet Sanat, 1 Şubat 2005)