≡ Menu

Naomi Klein’in yeni kitabı “İşte Bu Her Şeyi Değiştirir”in Yayın Hakları Agora’da!

İlk kitabı No Logo‘yla tüm dünyada dikkatleri üstüne çeken Naomi Klein, daha sonra Tel Örgüler ve Pencereler‘i, nihayet doğal felaketleri de ‘kapitalizm içi bir dönüşüm’ fırsatına çeviren felaket kapitalizminin yükselişini anlattığı Şok Doktrini‘ni yayınladı. Klein‘ın yeni kitabı ise İngilizce’de 2014’te, This Changes Everything başlığıyla yayınlandı. Türkçe’ye “İşte Bu Her Şeyi Değiştirir” şeklinde çevrilebilecek olan bu kitabın konusu ise, tüm insanlığı ve gezegenimizi yol olma tehdidinin eşiğine getirecek olan küresel çaplı iklim değişikliği.

this changes everything

Klein, kitabının “Sunuş” bölümünde anlattığı gibi, ilk başta kendisinin de bakışlarını bu hakikatten kaçırıp durduğunu, fakat daha sonra, bu gerçeklikle yüzleşmek gerektiğini kavradığını şöyle anlatıyor: “Bakışlarımı iklim değişikliğinin gerçekliğinden kaçırmaktan vazgeçtiğim, ya da en azından bakışlarımı bir hayli bu meselenin üzerinde tutmayı tercih ettiğim ânı tam olarak hatırlıyorum. Nisan 2009’da Cenevre’deydim ve Bolivya’nın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) temsilcisi olan, Angélica Navarro Llanos adındaki, şaşırtıcı derecede genç kadınla bir görüşme yapıyordum. Navarro Llanos küçük bir uluslararası bütçeye sahip, yoksul bir ülke olan Bolivya’da geçenlerde, ticari sorumluluklarına ilaveten iklim sorununu da üstlenmiş. Boş bir Çin lokantasında öğlen yemeği yerken bana, (dünyadaki emisyonun yayılım yönünü çizimle göstermek için yemek çubuklarını kullanırken) iklim değişikliğinin hem kendi halkına korkunç bir tehdit oluşturduğunu ama hem de bir fırsat kapısı açtığını söyledi. … Llanos’la yaptığım görüşmenin ardından iklim tehdidinin bilimsel gerçekliğiyle yüzleşmekten artık korkmadığımı anladım. Konuyla ilgili makalelerle bilimsel çalışmaları görmezlikten gelmeyi bıraktım ve elime geçirdiğim her şeyi yutarcasına okumaya koyuldum. … Sonra da bu kitabı kaleme aldım, çünkü iklim meselesinde eyleme geçmenin nadir rastlanan bir katalizör güç sunabileceği sonucuna varmıştım.”

Naomi Klein‘ın yeni kitabının yayın hakları Agora Kitaplığı’nca alındı ve Osman Akınhay eliyle çevrilmeye başlandı. Kitabın Türkçe’sinin en geç Nisan ayı başına kadar basılması planlanıyor.

 

Yazarın web sitesi: www.naomiklein.org

Orijinal kitabın web sitesi: www.thischangeeverything.org

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz