≡ Menu

Modern Tiyatronun Toplumsal Önemi

Emma Goldman‘a göre:

“Modern Tiyatro, bütün modern edebiyat türleri gibi hayatın karmaşık mücadelesini yansıtır, ki bu mücadelenin kökleri insan doğasının ve toplumsal çevresinin derinlerinde yatmaktadır, dolayısıyla evrenseldir. Bu tarz bir edebiyat ve tiyatro anlayışı insanoğlunun daha iyi ve daha ulvi olanı arayışında aynası ve ilham kaynağı olur.

“Siyasal baskının bütün sınıfları etkilediği ülkelerde en başarılı entelektüel unsurlar, halkla temel bir dava etrafında birleşmiş, halkın öğretmeni, yoldaşı ve sesi olmuşlardır. Ancak Amerika’da siyasal baskı yalnızca aşağı tabakayı etkilemiştir. Aşağı tabakadaki insanlar hapislere atılmış, zulümler görmüş, eza cefa çektirilip sürgüne gönderilmişlerdir. Dolayısıyla, bu ülkenin entelektüellerini, etraflarını saran toplumsal huzursuzluğa uyandırmak ve halklarıyla olan bağlarını fark etmelerini sağlamak için başka bir aracıya ihtiyaç vardır. Bunu yapabilecek güce sahip olan aracı, hayatın her evresini yansıtan ve toplumun her katmanını kucaklayan modern tiyatrodur. Çünkü modern tiyatro, yaşanmakta olan güçlü değişimlerin eşiğinde duran, sisteme dahil olmaya ya da geride kalmaya mecbur bırakılan herkese gerçeği göstermektedir.

“İbsen, Strindberg, Hauptmann, Tolstoy, Shaw, Galsworthy ve bu kitapta yer alan diğer yazarlar, dönemimizin toplumsal muhaliflerini temsil etmektedirler. Onlar, toplumun yarım yamalak ve aceleyle kendini düzeltme evresini geçtiğini ve geleceğe özgür olarak adım atmak istiyorsa insanoğlunun bütün ruh ve hayaletleriyle geçmişin ölü yükünü sırtından atması gerektiğinin bilincindedirler. Sanat için sanat anlayışından modern tiyatro sanatını ayıran toplumsal fark da budur. Hurafeleri yıkacak, toplumu temelinden sarsacak ve kadın ile erkeği yeniden yapılanmaya hazırlayacak olan dinamit budur.”
emma kapak dusuk coz

 

Türkçesi: Aslı Kutay Yoviç
286 sayfa
1. basım: Şubat 2013
Fiyatı: 22 TL

 

Emma Goldman‘ın Agora Kitaplığı’dan çıkan diğer kitapları:
– Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir (2006)
– Anarşizm Neyi Savunur? (2012)

 

Emma Goldman‘ın hayatını anlatan çizgi-roman:

– Tehlikeli Kadın – Emma Goldman (2010)

 

Emma Goldman‘ın hayatını anlatan tiyatro oyunu:
– Emma – Toprak Ana (2006)

 

Kitaba dair:

• “Emma’nın Tiyatroya Bakışıyla, Halkın Kurtarıcısı” (Serhat Durup, Radikal Kitap, 29 Mart 2013)

 

Emma Goldman‘ın bu kitabında geniş olarak incelediği ve Agora Kitaplığı’ndan çıkan tiyatro oyunları şunlardır:

• Matmazel Julie (August Strindberg, 2012)
• Bir Bebek Evi (Nora) (Henrik İbsen, 2012)

 

 

Emma Goldman‘ın diğer kitaplarına ya da genel olarak çalışmalarına değinen yazılar:

• “Bertolt Brecht’in Yapıtları Yeniden” (Metin Boran, Evrensel, 19 Mart 2013)
• “Yeni Anarşizm Kitapları Dalgası” (Süreyyya Evren, Sabit Fikir, Mart 2013)