≡ Menu

Matsushita Liderliği

Konosuke Matsushita tüm zamanların en esinlendirici kişiliklerinden birisidir. Henüz dört yaşındayken yoksullukla tanıştıktan sonra, aile üyelerinin birbiri ardına ölümlerini, dokuz yaşında on altı saat çalışmasını gerektiren çıraklık dönemini, parası ve bağlantısı olmadan iş kurmanın getirdiği başa çıkılması güç zorlukları, tek oğlunun ölümünü, Büyük Bunalım’ı, İkinci Dünya Savaşı’nın dehşetini ve daha birsürü zorluğu yaşamıştır.

John P. Kotter, büyüleyici ve öğretici bir dille kaleme aldığı bu kitapta, Matsushita’nın, Panasoniç ve Quasar markalarını da yaratan imparatorluğunu kurmasını sağlayan kişisel felsefesini e liderlik tekniğini; kişisel trajedileri ile sürekli değişim içindeki hedeflerini, risk almaya istekli oluşunu, ömür boyu öğrenme arzusunu ve önüne çıkan zorlukları, destansı bir işadamı ve iş lideri olmasının dayanaklarına dönüştürdüğünü göstermiştir.

matsushita kapakKonusuke’nin lider, yazar, eğitmen, hayırsever ve yenilikçi yönetici olarak başarıları şaşırtıcı boyutlarda olup, Soichiro Honda, Sam Walton ve Henry Ford örneklerini geride bırakmaktadır. Nitekim 100 kada ülkede 250.000’in üzerinde çalışanı olan Matsushita Electric Company’nin kurucusu, bugün bile kullanılan yönetim uygulamaları geliştirmiş, Japonya’nın savaştan sonraki ekonomik mucizesinde önemli rol oynamış, Nobel Ödülü’nün Japonya’daki karşılığını yaratmış ve haklı gördüğü davalara çok büyük yardımlarda bulunmuştur.

Matsushita’nın, yani ayrıcalıklı bir gelişme ortamı, eğitimli olma, iyi görünüş ve karizmatik kişilik gibi özelliklere sahip olmayan, hasta bir delikanlının öyküsü; mümkün olanla ilgili düşüncelerimizi değiştirecek, bize liderlik, girişimcilik, ömür boyu öğrenme dürtüsü ve bunların kökleriyle ilgili çok şey öğretecek, geleceğe uzanan bir bakış ufkunun, idealist hedeflerin ve alçak gönüllülüğün büyük başarılara rağmen bile kaybedilmeyeceğini ortaya koyacaktır.

Matsushita’nın Liderliği sadece bir biyografi değil, aynı zamanda 21. yüzyılın kariyerleri ve şirketleri için çok önemli bir başvuru kaynağıdır.

Türkçesi: Tevfik Ertan

256 sayfa

3. Basım: Haziran 2016 (Aura)

1.-5. Basım: 1998-2007 (Sistem)

Fiyatı: 25 TL

İş Dünyası: 8

Aura Kitapları: 37

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz