Magnum – Efsanevi Fotoğraf Ajansının Hikâyesi
≡ Menu

Magnum – Efsanevi Fotoğraf Ajansının Hikâyesi

Bu kitap büyük ölçüde ajansın fotoğrafçılarının kendi sözlerine dayanarak hazırlanmış bir Magnum biyografisidir.
Magnum Photos son geçen yüzyılın yarısını aşkın bir zamanda dünyada meydana gelen hemen hemen bütün savaşlar ve büyük olaylarda çektikleri fotoğraflarla en ön saflardan tanıklık yapan ve resimlerini yayınlatırken temel ilkelerinden vazgeçmeyen bir grup olağanüstü erkek ve kadın fotoğrafçının eşsiz perspektifleriyle hareket etmiştir. Bu doğrultuda 1947 yılında New York’ta bir restoranda kuruluş kararının alındığı andan günümüze kadar sergilediği çalışmalarında ilk kurucuları olan Robert Çapa David Seymour Chim Henri Cartier Bresson ve George Rodger’m ortaya koydukları ahlak ve felsefeden şaşmamaya büyük bir özen göstermiştir.
magkapak
Savaşlar açlıklar doğal felaketler toplumsal krizler siyasal çalkantılar ekonomik buhranlar dünyanın her köşesinde bu çapta ne yaşanıyorsa Magnum fotoğrafçıları her türlü zorluğa göğüs gererek bu olayların içindeydiler. Ayrıca dönemin anlayışına uygun biçimde ‘insanlık durumu’nun gözlemcileri’ olarak dünyanın en zengin kişilerinden en yoksul kesimlerine en az bilinen insanlardan en ünlülerine Marilyn flonroe’dan Ernesto Che Guevara’ya JFK’dan Nelson Mandela’ya ve Picasso’dan kruşçev’e kadar herkesi fotoğraflamışlardır.
Bir gazetecinin dediği gibi bu etkileyici kitap bize fotoğrafçılığın hala çağımızın baskın görsel sanatı olduğunu hatırlatmaktadır .
Fiyatı: 25 TL