≡ Menu

Lütfi Ö. Akad

“Eğer 1959 yılındaki kritik dönemi kazansaydık ticari bakımdan, yönetmenler devri gelecekti sinemaya. Bizim dediklerimiz olacaktı. Hepimiz ticari başarısızlığa uğradık. Neden mi? Nedeni basit. Basit değil, biraz çapraşık aslında tam tersine. Nedeni şu: Hepimiz Batı özentisi filmler yapıyorduk. Sinema tekniği yok, oyunu yok; kendimizi uyutup duruyorduk…”

lutfi kapak

“Benim ikinci dönemim gerçekte 1966’da Hudutların Kanunu filmiyle  başlıyor. Öbürü, o tarihe kadar olan dönem, film yapma dönemiydi.  O filmle beraber sinema yapma dönemine geçtim. Oraya kadar  dil meselesi olarak ne varsa hepsini denedim. Her film, bir sonraki  filmin müsveddesi olmak üzere yapılmış çalışmalardı. Hudutların Kanunu’yla acayip bir şey başladı. Bir yeni dönem!..”

Âlim Şerif Onaran’ın yönetmenle uzun konuşmalarıyla hazırlanan  bu kitap, Beyaz Mendil, Üç Tekerlekli Bisiklet, Hudutların Kanunu,  Kızılırmak-Karakoyun, Gökçeçiçek, Vesikalı Yarim, Gelin, Düğün ve  Diyet gibi filmleriyle Türk sinemasının ilk büyük ustası sayılan Lütfi Ö. Akad’ın sinemasını bütün ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor…

 

• “Benim tercihim, kamerada asgari hareket… Sinemaya hareket vermek, adamları koşturmakla, resimleri kısa kısa kesmekle, zoom yapmakla, kaydırma yapmakla olmaz. Hareket, filmin bütününün kurgusunun sürükleyiciliğindedir” (kitaptan, s. 63).

 

192 sayfa
2. basım: Mayıs 2013
1. basım: Afa (1990)
Fiyatı: 20 TL
Sinema: 73
Agora Kitaplığı: 404

 

Yazarın Agora Kitaplığı’ndan çıkan diğer kitapları:

• Muhsin Ertuğrul’un Sineması (2013)
• Sessiz Sinema Tarihi (2012)
• Sinemaya Giriş (2012)