≡ Menu

Lars von Trier

Elinizdeki kitap, Avrupa avangard sinemasının en önemli yönetmenlerinden sayılan Lars von Trier’i tanımak için eşsiz bir fırsat. Çocukluğundan asi gençliğine, eğitim sistemiyle uyuşmazlığından bütün yaşantısını etkileyen fobilerine, kısa filmlerinden ‘Dogma 95 Manifestosu’na, oyuncu yönetiminden özgürlükçü yapım şirketi Zentropa’ya kadar, von Trier adını taşılan gizemli karakterin eksiksiz bir haritasını çıkarmaya çalışıyor.

Ayrıca bu kitapta, ‘‘Bir film, ayakkabının içine kaçmış bir taşa benzemelidir,’’ sözüyle bilinen yönetmenin Dalgaları Aşmak ve Dogville gibi olay yaratan filmleri analiz ediliyor, basınla ve sinema endüstrisiyle klasik ilişkiler kurmayı tercih etmediği için provokatör olarak ünlenmesinin sebepleri gözler önüne seriliyor. Bunlara bağlı olarak, göklere çıkarmak ya da yeteneksizlikle suçlanmak şeklinde de olsa, niçin hiç kimsenin Lars von Trier’in filmlerine kayıtsız kalamadığı anlatılıyor…

 

Türkçesi: Begüm Kovulmaz

203 sayfa

1. basım: Mayıs 2005

Fiyatı: 22 TL

Sinema dizisi: 6

Agora Kitaplığı: 66

 

Agora Kitaplığı’ndan çıkan, kendisiyle yapılan söyleşilerle Lars von Trier’in sinemaya bakışının anlatıldığı başka bir kitap:

Sinema Tutkusu – Lars von Trier (der. Jan Lumholdt)