Ken Loach ve Filmleri – Hangi Taraftasınız?
≡ Menu

Ken Loach ve Filmleri – Hangi Taraftasınız?

“Her zamanki tarzına bağlı kalarak, senaryoyu bize parça parça, sürprizlerini kendine saklayarak ve ancak o anki rolümüz için gerekli kısmını vererek dağıtıyordu. Onun beklediği oyunculuk tarzı, her ayrıntıda ‘gerçek hayat’taki gibi oynamamızdı. Bir sözleşmemiz vardı, kaç gün çalışacağımızı aşağı yukarı biliyorduk. Ama ben başıma neler geleceğini bilmiyorum. Ölecek miyim, yoksa siperleri bırakıp buradan çekip gidecek miyim, haberim yok. Mirambel’de büyük bir çarpışma yaşadık, hepimiz içimizden birilerinin öleceğini biliyorduk, çünkü savaştaydık ve etrafımızda silahlar atılıyor, bombalar patlıyordu. Ve herkes çok korkuyordu, öleceğim diye. Çünkü kimse ölmek istemiyordu. Ölmek demek, filmden ayrılmak demekti.

Ken Loach bizi öyle bir etkiyle sarıp sarmalamıştı, hepimizde öyle bir yoldaşlık bağı yaratmıştı, ki, kimse, ‘Filmden ayrılmak istemiyorum,’ demiyordu.

‘Ölmek istemiyorum!’du, herkesin ağzındaki söz.”

(Iciar Bollain, Ülke ve Özgürlük filminin baş oyuncularından)

 

Türkçesi: Özden Arıkan

352 sayfa

1. basım: Kasım 2004

Fiyatı: 25 TL

Sinema dizisi: 4

Agora Kitaplığı: 48

 

’45 Ruhu filmi için:

“Son Filmim ’45 Ruhu’, Kamuculuğun İşlediğini Gösteriyor” (Ken Loach, Mahmut Hamsici’yle söyleşi, BirGün, 23 Nisan 2013)

 

Agora Kitaplığı’ndan çıkan, kendisiyle yapılan söyleşilerle Ken Loach’un sinemaya bakışının anlatıldığı başka bir kitap:

Benim Adım Kes – Ken Loach Söyleşileri (der. Tolga Yalur)

 

Ken Loach’un Ülke ve Özgürlük filminin de genişçe ele alındığı bir kitap:

Sinema ve Anarşizm (Richard Porton)

 

Sonraki yazı:

Önceki yazı: