≡ Menu

Kemal Kocatürk

1964, İstanbul doğumlu. İ.Ü. Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden 1989 yılında mezun oldu. 1993 yılı baharında Usum Yangın Yerinde Su Damlacığı isimli ilk şiir kitabı yayınlandı. 2011 yılında Ay Çağırırken Ufukta adıyla otuz yıllık şiir birikimini tek bir kitapta topladı. Yirmiye yakın tiyatro oyunu uyarladı ve yazdı. Bu oyunların bir kısmı Devlet Tiyatrolarında, özel tiyatrolarda ve İstanbul Büyükşehir tiyatrolarında oynandı, bir kısmı Mitos-Boyut yayınevince kitaplaştırıldı. Sinema ve televizyon için senaryolar kaleme aldı.

Ülkemizde ve yurtdışında birçok oyuna yönetmen olarak imza atan Kocatürk, bu oyunlarla gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında çeşitli ödüller kazandı. Değişik tiyatrolarda üstlendiği rollerle de birçok ödüle değer bulundu. Kendi kurduğu Tiyatro Kumpanyası adlı tiyatro grubuyla oyunlar sahnelemeye devam ederken bir yandan da İstanbul Büyükşehir tiyatrolarında oyuncu ve yönetmen olarak görev almaktadır.

Kocatürk’ün Toplu Oyunları‘nın birinci cildinde “Karagöz Müzikali”, “IV. Murat’ın Maskarası” ve “Can Tarlası”, kadın oyunlarının bulunduğu ikinci cildinde “Medeya”,”Su İzler” ve “Kadın Darbesi”, üçüncü cildinde “Kanatlı Doğanlar” ve “Barış” yer almaktadır.

kemalkocaturk

Kemal Kocatürk’ün Agora’dan çıkan kitapları şunlardır:

Toplu Oyunları 3 (2016)

Toplu Oyunları 2 (Kadın Oyunları) (2016)

Toplu Oyunları 1 (2016)

Azizim – Aziz Nesin (2015)

 

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz