≡ Menu

Kaplan Anne’nin Zafer Marşı

Kaplan Anne’nin Zafer Marşı, ebeveyn-çocuk ilişkisinde bugüne kadar tanık olduğum en büyük tartışmayı başlattı. Time dergisine kapak oldu ve Amy Chua 2012 yılında dünyadaki en etkili 100 kişiden biri seçildi, Doğu’da ve Batı’da pek çok röportaja çıktı, Davos’a davet edildi ve daha nice başarılar elde etti.

kaplan anne kapak“Muhteşem bir müzik eseri dinlerken ya da bir sanat eserine bakarken nasıl arkasında büyük bir zekâ olduğunu hissediyorsanız, elinizdeki kitabı okurken de her satırın arkasındaki müthiş zekâyı hissedebilirsiniz. Zaten kitap üzerine onca tartışmanın çıkması da bence buradan kaynaklanıyor. Çünkü olumlu ve olumsuz tüm yorumları Amy zaten kendi yapmış; iğneyi hem Çinli çocuk yetiştirme tarzına hem de Batılı yetiştirme tarzına kendisi batırmış. Üstelik bunu öyle büyük bir açıklıkla ve ince bir espri anlayışıyla yapmış ki (kelime haznesinin zenginliği konusuna girmiyorum bile ama küçük kızı Lulu’yla yaptığı tartışmalar bunu anlatıyor zaten), söylenecek her şeyi kendisi söylemiş.

“Bu kitabı okuduktan sonra çevirisini yaparken her cümleyi tekrar gözden geçirdiğimde, Amy’nin yazdıklarının daha da derinini görüp kendisinden daha fazla etkilendim, hatta ironik tarzına kimi zaman kahkahalarla güldüm. Çocukluğumda Berkeley, Kaliforniya’da yaşarken yakın aile dostu olduğum ve bu kitabın çevirisi sayesinde birlikte çalışma imkânı bulduğum Amy Chua’dan bu denli çok şey öğreneceğim hiç aklıma gelmezdi.

 (Yeşim Dervişoğlu, eğitmen, danışman ve koç)

256 sayfa

Türkçesi: Yeşim Dervişoğlu

4. basım: Haziran 2016

1-3. basım: 2012-2013 (Sistem)

Fiyatı: 25 TL

Anne-Baba-Çocuk: 12

Aura Kitapları: 39

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

Sonraki yazı:

Önceki yazı: