≡ Menu

Kabul Etmenin Özgürlüğü

Fenomenolojik psikoterapinin kurucusu olan ve Fenomenolojik Aile Dizimi Yöntemi’yle terapide ayrı bir yol açan Bert Hellinger’le yapılan uzun bir söyleşiden oluşan bu kitap, öncelikle kendisinin ilk bakışta aykırı ve huzuruz edici gelen, fakat uygulama içerisinde kişinin daha hoşgörülü bir hayat sürmesinin önünü açan tedavi yöntemlerine kapsamlı bir ayna tutuyor.

* * *

“Sistemik aile terapisinde söz konusu olan, kişinin geniş aile çevresi içinde kendisinden önceki aile bireylerinin yaşam çizgilerine takılı kalıp kalmadığının, o aile bireylerinin kaderleriyle kilitlenip kilitlenmediklerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu olgu, Aile Dizimi uygulamasıyla gün yüzüne çıkarılabilir kanımca. Olgu gün ışığına çıkarıldığında da, kişi ‘kilitlenmesi’ni daha kolay çözebilir.” (Bert Hellinger)

* * *

“Alışılmış uygulamalarda terapistlerin, bireyin acısını en küçük noktasına dek anlaşılır bir biçimde sunmasına yer verilir. Oysa Hellinger’in istediği ‘yalnızca’ yaşananları öğrenmek; yoksa, kişinin bunlara ilişkin düşüncelerinin ne olduğu ya da ‘o ânda’ neler hissettiği değil. Bert Hellinger’le konuşmak insanda karmaşık duygular, düşünceler uyandırıyor. Sizi kışkırtıyor, büyülüyor, yüreğinize dokunuyor ve öfkelendiriyor. Bu karışım insanın ruhunu besliyor, yorgun düşüncelerini ayağa kaldırıyor. İnsan, tüm bunların ardındkabul etme kapakan daha hoşgörülü yaşamaya koyuluyor.” (Gabriele ten Hövel)

 

Türkçesi: Seda Toksoy

224 sayfa

Üçüncü basım: Ocak 2016

1.-2. basım: 2002-2012

Fiyatı: 20 TL

Düşünce Kitapları: 2

Aura Kitapları: 31

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz