≡ Menu

Jorge Luis Borges’le Konuşmalar

“Ben roman yazmıyorum, bir karakter de yaratamıyorum. Korkarım, benim eserlerimde hiç karakter yok ve yarattığım tek karakter, varıp varacağım kişi hep kendimim. Çünkü hep kendimi esas alıyorum, kendi sınırlarımı gözetiyorum ve yaşamış olmam gerekip, yaşamadığım muhtemel hayatları yazıyorum. O anlamda, bir düş dokuyucusu, kendi düşlerimin dokuyucusuyum.”

“Okur asla yazarın hünerini sergilediğini düşünmemelidir. Bir yazar hünerli olmalıdır, ama bunu belli etmeden yazısına yedirmelidir. Siz okur olarak şayet bir çaba harcandığının farkındaysanız, bu kanımca yazarın başarısızlığından gelir. Şayet hep edebiyat parçalamaya kalkarsam, sanırım bu bir böbürlenme günahıdır, pek affedilmemesi gereken bir günahtır. Bence bir yazar sade bir üslûpla yazabilmeli. Hep okurunu etkilemeye çalışırsa okur da bunu anlar ve etkilenmez oluverir.”

“Hedef, unutuluş. Ben ölümü ‘unutuluş’ sayıyorum. Unutuluşa da açlık kadar, susuzluk kadar ihtiyacım var. Hatırlanmak istemiyorum; en önemlisi, kendim olmaktan yoruldum. Aslında bir egomun, bir ‘Ben’imin olmasından yoruldum; galiba toza ve küle döndüğümde hiçbir şey olacağım. O ihtimali dört gözle bekliyorum. Ama orada olamayacağım için de keyfini çıkaramayacağım herhalde.”borges kapak

 

Türkçesi: Osman Akınhay

1. basım: Temmuz 2017

344 sayfa

Fiyatı: 25 TL

Edebiyat Kuramı: 24

Agora Kitaplığı: 520

***

Agora’da “Yazarlarla Konuşmalar” serisinin diğer kitapları:

• Paul Auster’la Konuşmalar (der. James M. Hutchisson) (hazırlanıyor)

• Gabriel Garcia Marquez’le Konuşmalar (der. Gene H. Bell-Villada)

• Ursula K. Le Guin’le Konuşmalar (der. Carl Freedman) 

• Anais Nin’le Konuşmalar (der. Wendy M. Dubow)

• William Faulkner’la Konuşmalar (der. M. Thomas Inge)

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz