≡ Menu

İçsel Hayatların Sinemacısı – Krzysztof Kieslowski

“Ben sanırım bir romantik olmaktan ziyade bir gerçekçiyim, fakat öncelikle bir auteur olmak isterim. Sinemaya bir meslek gözüyle değil, ifade aracı gözüyle bakıyorum. Benim gözümde, sinema hiç de makyaj, ışıklar, Hollywood starları falan değil; sadece, fikirler. Bugünün bir film yönetmeni olarak benim sorunum bu. Bir nevi, sohbet. Sohbet etmek, sizde olmayan şeyleri başkasından duymak değil midir hem? Filmlerimi de birkaç arkadaşım beğensin, yeter:”

“Önemli olan, inanılabilir bir film yapmak. Seyircinin, görüntülenmiş dünyaya inanması gerekir. Gerçeklik karanlıktır ve bunu açıkça söylemek zordur. İyi bir film, Fellini’nin Sonsuz Sokaklar’ı gibi, kendi dünyasını yaratırken dünyayı da olduğu gibi anlatmanın bir yolunu bulur. Aslında dünya artık daha az ilgimi çekiyor benim; beni ilgilendiren, insanlar, insanların içsel hayatları. Ve aşk. Aşkın eksikliği. Aşka duyulan ihtiyaç.”

“Ben sırf kurgu odasına girmek için film çekiyorum bile diyebilirim. Hakikaten iyi bir film, kurgu odasında yaratılır; çekimlerde sadece malzeme toplanır. Şeffaflık ile gizem araicsel hayatlar kapaksındaki dengeyi orada tutturmaya çalışırım. Hiç yorulmam; genellikle bir filmden dokuz-on versiyon çıkarırım. Véronique’in İkili Hayatı’nda yirmi versiyona kadar çıktım. İyi sahnelerin, güzel sahnelerin, gerçekleştirilmesi zor ya da pahalı sahnelerin yasını tutmadığım gibi, iyi oynanmış karakterlerin yasını da tutmam. Filmde gereksiz görüyorsam onları acımasızca silerim, hatta bundan belli bir haz da alırım.”

1. basım: Ekim 2017

352 sayfa

Fiyatı: 30 TL

Sinema: 113

Agora Kitaplığı: 529

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz

Sonraki yazı:

Önceki yazı: