≡ Menu

Gabriel Garcia Marquez’le Konuşmalar

“İyi bir hikâye anlattığım için beğenilmek: Benim büyük derdim, gerçek iddiam bu. Ben bir yazar olarak çok fazla insanla ve çok kolayca iletişime geçerim. Ama yazmaya oturduğumda -ki hayatımın özsel yanı budur- tamamen tek başımayım. Hiç kimse bana yardım edemez. Hiç kimse benim ne yapmak istediğimi tam olarak bilemez – bazen kendim de bilmem. Kimseden yardım isteyemem. Safi yalnızlık.”

“Bir romancı, karakterini kendindmarquez kapaken parçalarla yaratır. İnanılır kılmayı başardığı sürece de romancının her şeyi anlatması mubahtır. Bazı yazarlar anlatmaya bir deyiş, bir fikir ya da bir kavramla başlarlar. Bense daima bir imgeyle başlarım. Benim kendimde en çok sevdiğim yan ise saçmalamadaki ciddiyetimdir. Bu hem benim eserlerimi yansıtan bir tanımdır, hem de karakterimi.”

“Gerçeküstücülüğün kaynağı, Latin Amerika’dır. Her ülkesinde sokaklar gerçeküstü görüntülerle dolup taşar. Fakat Latin Amerika, herkesi küstürecek kadar hayal kırıklıklarıyla adaletsizliklerin kol gezdiği bir kıtadır da. Değişimi zorlayan, devrimciliği besleyen asıl sebep budur. Bu yüzden Yüzyıllık Yalnızlık romanımda da yalnızlığı, dayanışmanın zıddı olarak anlatıyorum. Burada siyasal bir anlayış yatıyor. Mitler, inançlar ve halk efsaneleriyle birlikte harmanlanmış gerçekliğimizde en zayıf karnımız, dayanışma eksikliğidir.”

1. basım: Nisan 2017

272 sayfa

Fiyatı: 25 TL

Edebiyat Kuramı: 23

Agora Kitaplığı: 516

***

Agora’da “Yazarlarla Konuşmalar” serisinin diğer kitapları:

• Paul Auster’la Konuşmalar (der. James M. Hutchisson) (hazırlanıyor)

• Jorge Luis Borges’le Konuşmalar (der. Richard Burgin)

• Ursula K. Le Guin’le Konuşmalar (der. Carl Freedman) 

• Anais Nin’le Konuşmalar (der. Wendy M. Dubow)

• William Faulkner’la Konuşmalar (der. M. Thomas Inge)

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz