Feyzi Tuna – Her Film Bir İmtihandı
≡ Menu

Feyzi Tuna – Her Film Bir İmtihandı

“Feyzi Tuna kırk yıllık sinema kariyerinde Yasak Sokaklar, Kuyucaklı Yusuf, Kızgın Toprak, Seni Kalbime Gömdüm gibi klasikleşen filmlerin yönetmenliğini üstlenir; kimi zaman ‘harika çocuk’ muamelesi görür, kimi zaman Yeşilçam endüstrisinin sert yüzüyle karşı karşıya kalır, çünkü Yeşilçam’da ‘her film bir imtihandır’.

feyzi tuna kapak

“Dilara Balcı’nın nehir söyleşi tarzında hazırladığı bu kitapta Feyzi Tuna, kendisinin Yeşilçam’la imtihanını okurlarla paylaşıyor. Kendisiyle gerçekleştirilen keyifli sohbetlerle hayatına, hatıralarına ve sinemacı kimliğine dair ipuçları sunuyor. Türkiye sinema endüstrisinin katı kurallarını gözler önüne sererken, Yeşilçam’ın renkli dünyasına, setlerde yaşanan traji-komik olaylara ve starların hayatlarının perde arkasına da değinmeden geçmiyor.”

 * * *

 “Bir şey söyleyeyim: Her film bir imtihandı. İş yapmadığın zaman işsiz kalırdın. Bu kadar basit bir kural! Her ân meslekten atılma korkusu içinde yaşadım. Ta ki 1980’li yıllara kadar… Filmin iş yaptı, bir film daha iş alma şansın ya var ya yok. Hep bir tedirginlik… Başarılı bulunan filmlerimi bile ticari olsun diye yaptım. Entelektüel yanımı da korumaya çalıştım, ama ticari de olmalı korkusu ve vehmi içinde yaşadım. Bu hepimiz için böyleydi.” (Feyzi Tuna)

 

280 sayfa
1. basım: Ocak 2014
Fiyatı: 5 TL
Sinema: 83
Agora Kitaplığı: 435

 

• “Canlı, samimi bir tarih; sahici bir sinema adamının müthiş tanıklıkları, çok sakin analizleri” (Mehmet Güreli)

 

Kitaba dair:

“Feyzi Tuna – Hayat Onu Hep İmtihan Etti” (Ahmet Selçuklu, Radikal Kitap, 7 Mart 2013)

• “Feyzi Tuna, Bülent Oran ve Paul Auster” (Mehmet Güreli, Taraf, 6 Şubat 2013)

 

 

 

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz