≡ Menu

Etkili Ailelerin 7 Alışkanlığı

“İyi aileler zamanlarının yüzde doksanında rotadan çıkmışlardır! Anahtar, bir varış noktası duygusuna sahip olmalarıdır. Onlar, ‘rota’nın neye benzediğini bilirler. Ve zaman zaman tekrar rotaya girerler.

“Bu, bir uçağın uçuşuna benzemektedir. Uçak havalanmadan önce, pilotlar bir uçuş planına sahiptirler. Onlar tam olarak nereye gittiklerini bilirler ve planlarına uygun olarak davranırlar. Ancak uçuş sırasında rüzgâr, yağmur, hava boşluğu, hava trafiği, insan hatası ve başka faktörler uçak üzerinde etkide bulunur. Onlar yavaş yavaş başka yönlere hareket ederler, hatta öyle ki, zamanın çoğunda onlar planlanmış uçuş güzergâhınının dışına çıkarlar! Tüm yolculuk boyunca, uçuş planından sapmalar olur. Ancak bu sapma ne kadar büyük olursa olsun, uçak varış noktasına ulaşacaktır.

“Peki bu nasıl olmaktadır? Uçuş sırasında pilotlar sürekli olarak geribildirim alırlar. Onlar çevreyi okuma aletlerinden, kontrol kulelerinden, başka uçaklardan, hatta bazen yıldızlardan bilgi alırlar ve bu bilgilere dayanarak zaman zaman ayarlamalar yaparlar, böylece uçuş planına geri dönmüş olurlar. “Umut, sapmalarda değil, rotaya geri dönmek için vizyon, plan ve yetenekte yatmaktadır.”

(Stephen R. Covey)

7 aliskanlik kapak

1. basım: Haziran 2017

672 sayfa

Fiyatı: 40 TL

Anne-Baba-Çocuk: 13

Aura Kitapları: 48

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz