≡ Menu

Emma Goldman’ın “Modern Tiyatronun Toplumsal Önemi” Yayınlandı!

Agora Kitaplığı, Şubat ayında Aslı Kutay Yoviç’in çevirisiyle Modern Tiyatronun Toplumsal Önemi adlı kitabını da yayınlayacak.

Emma-Goldman

Emma Goldman’ın bu kitabında, İskandinav, Alman, Fransız, İngiliz, İrlanda ve Rus tiyatrosunun çığır açmış tiyatrocularını ve büyük oyunlarını tek tek ele alıp incelemiş ve bu oyunların kendi çağları açısından toplumsal önemini ortaya koymuştur:

Goldman, kitabın önsözünde şunları yazmaktadır:

“Modern Tiyatro, bütün modern edebiyat türleri gibi hayatın karmaşık mücadelesini yansıtır, ki bu mücadelenin kökleri bireysel ya da bölgesel söylemi ne olursa olsun, insan doğasının ve toplumsal çevresinin derinlerinde yatmaktadır, dolayısıyla evrenseldir. Bu tarz bir edebiyat ve tiyatro anlayışı insanoğlunun daha iyi ve daha ulvi olanı arayışında aynası ve ilham kaynağı olur. Belki de hayat okulunda, toplumsal sancıların büyük doğrularını öğrenmiş olanların tiyatro sanatının verdiği mesaja ihtiyaçları yoktur. Ama sayıca kalabalık olan başka bir grup daha vardır ki, onlar açısından bu mesaj olmazsa olmazdır. Siyasal baskının bütün sınıfları etkilediği ülkelerde en başarılı entelektüel unsurlar, halkla temel bir dava etrafında birleşmiş, halkın öğretmeni, yoldaşı ve sesi olmuşlardır. Ancak Amerika’da siyasal baskı yalnızca aşağı tabakayı etkilemiştir. Hapislere atılmış, zulüm edilmiş, eza cefa çektirilip sürgüne gönderilmişlerdir. Bu yüzden de bu ülkenin entelektüellerini, etraflarını sarmış olan toplumsal huzursuzluğa uyandırmak ve halklarıyla olan bağlarını fark etmelerini sağlamak için başka bir aracıya ihtiyaç vardır.

“Bunu yapabilecek güce sahip olan aracı, hayatın her evresini yansıtan ve toplumun her katmanını kucaklayan modern tiyatrodur. Çünkü modern tiyatro, yaşanmakta olan güçlü değişimlerin eşiğinde duran, sisteme dahil olmaya ya da geride kalmaya mecbur bırakılan herkese gerçeği göstermektedir.

emma tiyatro kapak son

“Ibsen, Strindberg, Hauptmann, Tolstoy, Shaw, Galsworthy ve bu kitapta yer alan diğer yazarlar, dönemimizin toplumsal muhaliflerini temsil etmektedirler. Toplumun yarım yamalak ve aceleyle kendini düzeltme evresini geçtiğini ve eğer geleceğe özgür olarak adım atmak istiyorsa insanoğlunun bütün ruh ve hayaletleriyle geçmişin ölü yükünü sırtından atması gerektiğinin bilincindedirler.”

***

Emma Goldman’ın Agora Kitaplığı’nda çıkan diğer kitapları şunlardır:

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir

Anarşizm Neyi Savunur?

Ayrıca, Emma Goldman’ın hayatını anlatan bir çizgi roman yayınlanmıştır:

Tehlikeli Kadın