≡ Menu

Dünya Kadın Sinema Yönetmenleri

dunya kadin kapak dusuk coz

Dünyanın ilk kadın sinema yönetmeni Fransız Alice Guy-Blaché’den Yeni Zelanda’lı Jane Campion’a, Arjantin’li Lucrecia Martel’den Güney Kore’li Park Nam-ok’a, Arabistan’lı Haifaa Al-Mansour’dan Senegal’li Safi Faye’ye ve bizde Yeşim Ustaoğlu’na kadar dünyanın her köşesinden, her ülkesinden kadınların çektikleri filmlerle rengârenk bir sinema dünyası…

Ne var ki, kadın yönetmenlerin sinema alanında başarılı bir performans ortaya koymaları, yeteneklerinin yanı sıra ırklarına, yaşlarına, nerede yaşadıklarına, hangi sosyal sınıfa mensup olduklarına ve ülke yönetimlerinin kendilerine ne ölçüde destek verip vermediklerine, yani daha kamera arkasına geçmeden, ustalıklarını sergileme imkânı bulmadan önce aşmaları gereken büyük engellere de bağlı.

Ancak kadınların çektikleri filmler olmasaydı, dünyaya bakış açımızı genişletmek ve insanlık deneyimlerimizi arttırmak için anlatılması gereken bu hikâyeleri bilmemiz de mümkün olmazdı.

İşte, Gabrielle Kelly ile Cheryl Robson’ın derledikleri bu elinizdeki kitapta bize, kadınların uluslararası çapta dünya sinemasına bıraktıkları önemli miras anlatılıyor: “Kadınların çektikleri filmlere dikkat edin! Kadınlar artık bir kenara itilmeyi kabul etmeyecekler! Kendi hikâyelerini anlatmanın bir yolunu mutlaka bulacaklar! Kadınlar seslerini yükseltiyorlar ve ataktalar!”

 

 

Türkçesi: Nazlı Pakkan

400 sayfa

1. basım: Şubat 2016

Fiyatı: 30 TL

Sinema: 100

Agora Kitaplığı: 493

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz