Derdim Yeter Sakin Ol!
≡ Menu

Derdim Yeter Sakin Ol!

“Kör karanlıkta acemi bir yürek konak yerini arıyor. Dağların yaslı sessizliği canhıraş bir çığlıkla yırtılıyor. Bir ırmak bildiği bütün  söylenceleri unutarak yatağını değiştiriyor.

derdim-yeter-sakin-ol-onkapak

“Melek kanatlı mavi çocuk,  bodrum katının küçük penceresinden süzülerek içeri giriyor ve sedirin üstünde  duran hançere ince boynunu uzatıyor.

“Göz alıyor hançer…”

***

Işıl Özgentürk’ün daha önce ayrı ayrı yayınlanmış olan Derdim Yeter, Sakin Ol, Geniş, Mavi Bir Gök, Yokuşu Tırmanır Hayat ve Hançer adlı hikâye kitapları, biraraya getirilip düzenlenerek Agora Kitaplığı tarafından yeniden yayınlandı. Kitap  toplamda 42 hikâyeden oluşuyor.

Seni Seviyorum Rosa, Balalayka, Yılanı Öldürseler gibi filmlerin senaristliğini de yapan Özgentürk, hikâyelerinde Türkiye’nin toplumsal gerçekliklerini yansıtmaya çalışıyor. Bu hikâyeler insanın yüzünde bazen bir sevinç, bazen bir hüzün, bazen de şaşkınlık ifadesi uyandırıyor.

Örneğin, Ruhi Su’ya ithafen yazılmış “Turna Kanatlarında Türküler” bölümünde Özgentürk, Ruhi Su türküleriyle yaşama tutunan, onun ezgilerinden güç alan sevenlerinin heyecanını bizlere çok iyi aktarıyor. Bu bölüm bizlere Ruhi Su’nun babacanlığının nereden kaynaklandığını anlama fırsatını da sunuyor.

derdim yeter kupur

248 sayfa
1. basım: Temmuz 2011
Fiyatı: 2 TL (ucuz seri)