≡ Menu

Çocukta Dış Disiplin mi? İç Disiplin mi?

“Disiplin konusunun anababaların çoğunda bir içi çatışmaya yol açtığını hepimiz biliyoruz. Çocuklarınızı gün boyu emanet ettiğniz öğretmenler de aynı ikilem içindedir. Anababalar gibi onlar da çocuklara sıcak davranma ve hoşgörüyle yaklaşma eğilimiyle yola çıkıp, birden kendilerini geleneksel, sert, cezalandırıcı bir kişi olarak buluverirler.”

“Ben bu kitapta size, cezalandıran disiplinin yerine evde ve okulda kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden söz edeceğim. Bu yöntemler sayesinde, gençlerin kabul edilemeyen davranışlarını -güç kullanmadan- engellemede daha etkili olabileceğinizi; çocukların kendi kendilerini denetlemelerini sağlayacak kuralları, çocuklarla birlikte belirleyebileceğinizi; muhtemel çatışmalarınızda kazan-kaybet yaklaşımı yerine kazan-kazan yaklaşımını uygulayabileceğinizi öngörüyorum.”disiplin kapak

“Kitabımın ikinci bölümündeyse, çocuklarınızla ilişkilerinizde ve çocuklarınızın ödisiplinlerini sağlama alışkanlıını kazanmalarındra daha etkili, daha demokratik ve daha insancıl yöntemleri, örnekleriyle anlatmaya çalışacağım.”

“Bizim hedefimiz, çocuklarımıza bir ‘değer’ olarak öğretmeye çalıştığımız demokrasiyi bir ‘yöntem’ olarak da benimsetmektir…”

 

Türkçesi: Emel Aksay

304 sayfa

8. basım: Aralık 2015

Fiyatı: 30 TL

Anne-Baba-Çocuk: 9

Aura Kitapları: 29

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz