≡ Menu

Clint Eastwood

“Ben yönettiğim filmlerde karakterlerin geçmişiyle ilgili olabildiğince az bilgi veririm, jestlerin karakterin niteliğini seyirciye aktarmasını sağlamaya çalışırım. Ne kadar az şey açıklanırsa, perspektif ne kadar değiştirilirse seyirci filme o kadar katılır. Bir filmin iyi işlemesini sağlayan şey de seyircinin hayal gücü ve katılımıdır. Her şeyi aktarıp söylemenize gerek yok.”

“Film yapmadan önce zihninizde olmalı. Zihninizde değilse, yönetmen değilsiniz, tahmincisiniz. İyi bir film iyi bir oyuncu kadrosu, iyi bir hikâye ve başka her şeyi gerektirir. Çekimlerde disiplini korumak için hep ilk baştaki sezgilerinize geri dönmeniz gerekir. Bu da sizi zorlayabilir. Hızlı çalışarak, ilk sezgi ile son kurgu arasında geçen süreyi azaltmakta fayda vardır. Sezgileriniz de seyirciyle uyumlu olmalıdır.”eastwood kapak

“Bizim setlerimizde, yoldaşlık ve eşitliği teşvik etmek için otorite ya da yıldızlık işaretleri ortadan kaldırılmıştır. Bir yönetmen sandalyesi yoktur, oyunculara gösterişli, ayrıcalıklı muamele yoktur, yapım ekibinin tamamının oluşturduğu topluluğu bölecek özel gruplaşmalar yoktur. Bir yönetmen olarak işe yarar bir niteliğim varsa, o da herkesi olabildiğince yaratıcı davranmaya teşvik etmemdir.”

 

1. basım: Eylül 2017

384 sayfa

Fiyatı: 30 TL

Sinema: 112

Agora Kitaplığı: 527

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz