≡ Menu

Cahiers du Cinéma’nın Kısa Tarihi

cahiers du cinema kapak“Cahiers du Cinéma son modernist projeydi. Jean-Luc Godard bu durumu 1959’da şöyle özetliyordu: ‘Biz, Hitchcock’un bir filminin Aragon’un bir kitabı kadar önemli olduğunu kabul eden ilkeyi benimseyerek kazandık zaferi. Film auteur’leri sanat tarihine kesinlikle bizim sayemizde girmişlerdir.’

“Aslı sarı kapaklı olan Cahiers du cinéma gerçek bir mücadele dergisiydi (journal de combat), mücadele planına sahip bir dergiydi. Polemiğe yönelik enerjisini ilk editoryal kadrosunu meydana getiren kişilerin ciddi birleşiminden almıştı. Bu ekip sinemayı bir klasisizm, hümanizm ve metafizik karışımıyla buluşturmuştu. Kamuoyunun yakından tanıdığı kimselerin ve tartışmalarının yeni ortaya çıkmakta olan bir dünya düzenine karşı konumlandığı bir Soğuk Savaş ikliminde doğan Cahiers du Cinéma ilk başlarda kendisini dışarıda tutmuştu. Dergi, estetik temeller üzerine inşa edilmiş sinemayla daha derin ilişki geliştirme konusu üzerine yoğunlaşmıştı.

‘‘Böylesine zengin bir çalışma yapısı, eksiksiz bir anlaşılmaya ihtiyaç duyacaktı tabii: Ülke içinde Jean Renoir ve ilk dönemin öncülerinden Jean Vigo ve Jean Epstein; dünya çapındaki sinematografik peyzajda, Roberto Rossellini ve Luchino Visconti sayesinde, İtalyan yeni gerçekçiliği yer alıyordu. Amerika’ya kaçanlardan Fritz Lang ve Alfred Hitchcock, Samuel Fuller, Nicholas Ray ve Billy Wilder’le birlikte çalışıyorlardı; Yasujiro Ozu, Akira Kurosawa, Kenji Mizoguchi, Doğu’da faaliyet gösteriyorlardı. Bu yönetmenlerin sanat tarihi bağlamında tutarlı bir şekilde savunulması gerekmişti…”

 

Türkçesi: Selim Özgül
Fiyatı: 20 TL

 

Kitap hakkında çıkan yazı:

Mehmet Güreli: “Bir Derginin Kısa Tarihi”