Suat Taşer
≡ Menu

Suat Taşer

1919, İstanbul doğumlu. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk, Ankara Radyosu’nda spikerlik yaptı. Ege Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İzmir Devlet Tiyatrosu müdürlüğü yaptı.

suat taser

İlk şiiri 1938’de Servetifünun-Uyanış dergisinde yayınlandı. Adımlar, Ataç, Dost, Kaynak, Pınar, Yeditepe, Yürüyüş, Varlık, Yeryüzü dergilerinde şiirleri yayınlandı. Yeryüzü dergisinde yayınlanan bir şiiri nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 142. Maddesi’ne aykırı davranmaktan yargılandı ve aklandı. 1940 Kuşağı’nın Toplumcu şairleri arasında yer aldı. 17 Kasım 1982’de öldü.

Konstantin Stanislavski’nin Bir Karakter Yaratmak adlı yapıtının Türkçe çevirisiyle 1982 Yazko Çeviri İnceleme Özendirme Ödülü’ne layık görüldü. Stanislavski’nin Bir Aktör Hazırlanıyor ve Sanat Yaşamım kitaplarını da çeviren Taşer’in şiir alanında Bir, 1943 (Fethi Giray’la), Hürriyet (Ömer Faruk Toprak’la), Merhaba, Haraç Mezat, İkinci Kurtuluş, Hayret Bey’in Serüveni ile Evrende Ellerimiz, oyun olarak Aşk ve Barış ile Deli Dumrul ve inceleme dalında Üç Duvarlı Dünya, Tiyatro Meseleleri, Bir Dünya ki ve Konuşma Eğitimi gibi çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

 

Suat Taşer’in Agora Kitaplığı’nda yayınlanan kitapları:

Piyes Yazma Sanatı (Lajos Egri, 2012)
Sanat Yaşamım (Konstantin Stanislavski, 2011)