≡ Menu

Çağdaş Bilim ve Anarşi

“Anarşizm 18. yüzyıl sonlarında başlayan, ancak Fransız Devrimi’nin yenilgiye uğramasından sonra Avrupa’da muzaffer gericiliğin önüne set çektiği, daha sonra 1850’li yılların sonunda yeniden tüm gücüyle atılışa geçen doğal bilimlerdeki akılcılık hareketinin kaçınılmaz sonucudur. Kökü 18. yüzyılda gelişen doğabilimsel felsefeye dayanırken, asıl gelişmesini 19. yüzyılın ikinci yarısının başlarında, toplumun da doğabilimsel ilkelerle incelenmesinin çığırını açan bilimlerin doğmasına borçludur.”

cagdas bilim ve anarsi

“Anarşizm bu yordamdan yararlanarak insana ilişkin bütün bilimleri biraraya getirmeye, günümüzde geçerli olan beylik görüşleri yeniden gözden geçirmeye yönelir. Devlete karşı bireyi, egemenliğe karşı toplumu savunur. Acımasız baskısını üzerimizde artarak hissetmekte olduğumuz devletin, zararlı ve gereksiz bir üstyapı kurumu olduğunu, kapitalizmin çıkarlarına dönük olarak işleyen bu yapılanmanın Avrupa’da 15. ve 16. yüzyıllardan önce görülmediğini, geçmişteyse Roma ve Yunan uygarlığıyla, başta Mısır olmak üzere Doğu uygarlıklarının da yıkılma sebebi olduğunu ileri sürer.”

“Anarşi, devrimi devletsiz, özgür komünizme doğru atılmış bir adım olarak görür. Anarşizmin hiçbir kuşkuya meydan vermeden haklı olduğu nokta, toplumsal hayatı ve kurumları doğal bilimlerin bir kolu olarak incelemesi, metafizikle yolunu ebediyen ayırması ve düşünme yöntemi olarak da çağdaş bilimi ve çağımızın materyalist felsefesini yaratan yöntemi benimsemesidir…”

(Pyotr A. Kropotkin)

 

340 sayfa

Türkçesi: Mazlum Beyhan

1. basım: Ocak 2015

Fiyatı: 25 TL

Siyaset: 68

Agora Kitaplığı: 472

 

Kropotkin‘in Agora’dan çıkan diğer kitapları:

Bir Devrimcinin Anıları (Pyotr Kropotkin, 2015)

Ekmeğin Fethi (Pyotr Kropotkin, 2015)

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz