≡ Menu

Brando – Annemin Öğrettiği Şarkılar

“Bana sağladığı paranın dışında sinema yıldızı olmaktan ayrıca hoşlanıyor muydum? Hiç sanmıyorum. Kendimi başka oyunculardan ayrı bir yere koyuyorum. Onları ve­ya yaptıklarını küçümsediğimden değil, ama sadece aralarında yer almak istemiyorum, o kadar. Zaten sinema yıldızı olacağım diye plan program yapmış, bunu arzulamış ya da yıldızlığa heves etmiş değildim. Kendi kendine oluver­mişti bu. Geçimimi sağlamak istememin dışında oyunculuğa özel bir istek duymadım. Oyuncu olduğumda da hayatımı sürdürmemi sağlayacak bir yol bulduğum için sevindim.”

479) annemin ogrettigi sarkilar marlon brando

“Hollywood’da sinema yönetmenleri size, oynayacağınız karak­teri nasıl canlandıracağınıza ilişkin çok az tüyo verirler. Ortaya iyi bir iş çıkıyorsa, bunun sebebi birçok sinema filminde olduğu gibi doğaçlama oynanmasıdır, çünkü oyuncular yönetmenlerden yuka­rıda bahsettiğim gibi çok az yardım görürler. Bazen yaptığınız doğaçlamayla filmin konusunu veya oyunu güçlendirirsiniz, ama her zaman da olmaz bu. Örneğin bir Tennessee Williams eserinde oynuyorsanız, metne bağlı kalmak zorundasınızdır.”

“Bir tiyatro oyununda, oynadığınız bir sahnenin vurgusunu de­ğiştirebilir, temposunu kendi bildiğinizce ayarlayabilir ve taşralı seyircinin tepkisine göre oyunun kilit sayılabilecek hassas noktala­rını yönlendirebilirsiniz. Fakat sinema filmlerinde yönetmen ‘Kes’ ve ‘Yapıştır’ dedi mi iş bitmiştir. Yönetmenler montaj odasına girdikten sonra oynadığınız sahneyi istedikleri gibi kuşa çevirebilirler. Oyuncu, oyunu kendi kuralına göre oynamayı bil­miyorsa, hamle yapıp istediği oyunu vermekten acizse, burada ya­pabileceği hiçbir şey yoktur.”

“Uzun süreden beridir doldukça dolan bir şeylerin boşalması di­ye niteleyebileceğim bu kitaba, benim özgürlük ilanım da diyebili­riz. Nihayet kendimi özgür hissediyorum ve insanların hakkımda neler düşündüklerine zerre değer vermiyorum. Yetmişimde, öncekinden de fazla eğleniyorum. Ufacık bir şey bile beni eğlen­dirmeye yetiyor – bir şeyler inşa etmek veya keşfetmek, çocukla­rımla beraber olmak veya köpeğim Tim’le oynamak, arkadaşlarımla laklak etmek veya banyoma doğru yollanan bir karıncayı seyret­mek.”

“Yakınlarda Kevin Costner’ın Kurtlarla Dans’ını seyrettim ve filmin ortalarında dayanamayıp ağladım. Önce bunun sebebini anlayamamıştım. Sonra genç Kızılderili oğlanın perdede yansıyan görüntüsü, sebebini anlamamı sağladı: Bu sanki bir tür yuvaya dönüştü, çünkü o sırada bir iki yıl öncesinde temiz, saf ve içten bir yanım olduğunu ve bu yanımın çocukluğumdan beri gizli kaldığını keşfettiğimi yeniden hatırladım.”

(Marlon Brando)

 

Marlon Brando (Robert Lindsey’le birlikte)

Türkçesi: Gürol Koca

483 sayfa

2. basım: Mayıs 2015 (Agora)

1. basım: Remzi (1995)

Fiyatı: 30 TL

Sinema kitapları: 95

Agora Kitaplığı: 479

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz