≡ Menu

Bir Lider Olabilmek

“Elinizdeki çalışma, liderlerin kendilerini bütünüyle ifade edebilen insanlar oldukları varsayımına dayanan bir kitaptır. Liderler kim olduklarını, kendi güçlü ve zayıf yönlerini, bunlardan güçlü yönlerini öne çıkartıp, zayıf olanlarını telafi etmesini bilen kişilerdir. Ayrıca liderler neyi, niye istediklerini ve bu konularda başkalarının destek ve işbirliğini sağlamak için nasıl iletişim kurmaları gerektiğini bilirler. Son olarak da, amaçlarına nasıl ulaşacaklarını bilirler.

“Kendini tam olarak ifade etmenin anahtarı, kendini ve dünyayı anlamaktır; anlamanın anahtarıysa, kendi hayatından ve tecrübelerinden dersler çıkarmaktır.

“Tıpkı doktor veya şair olmak gibi lider olmak da hiç kolay dbir lider olabilmek kapakeğildir ve bunun tersini iddia eden kişi kendini kandırıyor demektir. Ama yönetmeyi öğrenmek çoğumuzun sandığından daha kolaydır; çünkü hepimizin içinde bi liderlik kapasitesi vardır.

“Ben herkesin içinde bir liderlik kapasitesi bulunduğunu söylememe rağmen herkesin lider olacağına inanmıyorum; özellikle de içinde yaşadığımız karışık ve çoğu kez düşmanca olan şartlarda. Çok sayıda insan, sadece içinde bulundukları şartların ürünleridir; değişmek ve potansiyellerini geliştirmek için iradeden yoksundurlar. Ancak inanıyorum ki insan, yaşı ve içinde bulunduğu koşullar nasıl olursa  olsun, eğer isterse kendini dönüştürebilir. Lider bir insan olmak, özgür iradenin bir eylemidir ve siz bu iradeye sahipseniz lider olmanın yolu budur.”

Türkçesi: Utku Teksöz

264 sayfa

5. basım: Mayıs 2016 (Aura)

1-4. basım: 1999-2003 (Sistem)

Fiyatı: 25 TL

İş Dünyası: 7

Aura Kitapları: 36

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz