≡ Menu

Bir Devrimcinin Anıları

“Bir dağ yamacındaki küçük otelime dönünce, toplantının üzerimde bıraktığı izlenimlerin, kafama üşüşen yepyeni düşüncelerin etkisiyle gözüme uyku girmedi. Her ân biraz daha artan bir sevgiyle bağlandığımı duyumsuyordum emekçi yığınlarına; ve o gece verdim kararımı; tüm yaşamımı emekçi yığındevrimcinin anilari kapaklarının kurtuluşuna adayacağıma ant içtim. Onlar savaşıyorlardı ve biz bilgimizle, gücümüzle onlara gerekliydik. Ve ben artık hep onların yanında olacaktım.”

“Yavaş yavaş anlamakta olduğum bir başka gerçek, devrimlerin -yani hızlanmış evrimlerin, gelişmelerin, değişikliklerin- tıpkı bugün kültür düzeyi ileri ülkelerde gözlemlediğimiz yavaş, aşamalı evrimler gibi, insan toplumlarının doğasıyla uyum içinde olduğuydu. Gelişme temposu hızlanıp kapsamlı dönüşümler dönemi başladı mı, kesinlikle büyük ya da küçük, geniş ya da dar kapsamlı bir iç savaş başlıyordu. Böylece sorun, devrimden nasıl kaçınılacağı sorunu değil -kaçınılmazdır devrim- olabildiğince dar kapsamlı bir iç savaşla -yani en az sayıda kurbanla ve karşılıklı nefretleri olabildiğince tırmandırmayarak- en kapsamlı sonuçları elde etme sorunuydu.”

“İçinde bulunduğum elverişli koşullar beni yavaş yavaş anarşizmin yalnızca bir eylem yöntemi ya da özgür toplum ideali olmaktan daha öte, daha büyük bir şey olduğu sonucuna götürdü. Bana göre anarşizm geçmişte insan bilimlerine uygulanan metafizik ve diyalektik yöntemlerden bambaşka bir yolda geliştirilecek, bütün bir toplum ve doğa felsefesiydi. Bana göre anarşizm doğal bilimlerde kullanılan yöntemlerle yapılandırılmalıydı; ancak bu iş basit kıyaslamaların kaygan zemininde değil, insan kurumlarında kullanılan sağlam tümevarımsal temellere dayalı olarak yapılmalıydı. Ve ben bu doğrultuda elimden geleni yaptım…”

(Pyotr A. Kropotkin)

 

Türkçesi: Mazlum Beyhan

592 sayfa

1. basım: Mart 2015

Fiyatı: 30 TL

Biyografi-Anı: 10

Agora Kitaplığı: 473

 

Yazarın Agora Kitaplığı’ndan çıkan diğer kitapları:

Çağdaş Bilim ve Anarşi (Pyotr Kropotkin, 2015)

Ekmeğin Fethi (Pyotr Kropotkin, 2015)

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz