Bir Aktör Hazırlanıyor
≡ Menu

Bir Aktör Hazırlanıyor

bir aktor kapak dusuk coz“Aktörlük sanatının grameri sayılan bir yapıtı dilimize çevirmekle, yöntem yoksulluğu içinde kıvranan tiyatromuza, azıcık da olsa, bir yararımız dokunabileceği umudu içindeyiz. Sanat abecesinin A’ sı yetenek ise B’si de eğitimdir. Eğitimsiz yetenek, yani B’siz A ne işe yarar, söyler misiniz? Dağdan kestiğiniz bir odunu kibrit çöpü ya da kürdan haline getirmek için nice baltalardan, testerelerden, bıçaklardan, rendelerden, tornalardan geçiriyorsunuz. Bir insandan bir aktör yaratmak için de eğitimin baltalarına, testerelerine, bıçaklarına, rendelerine, tornalarına başvurmak zorunluluğunu kabul etmez misiniz?

“Soylu tiyatronun, gerçek aktörlüğün, yönetmenliğin, piyes yazarlığının, seyirciliğin, kısaca sahnenin ve salonun yaratıcı ve yardımcı öğelerinin içyüzünü tastamam kavrayabilmek için, ömrünün gecesini gündüzünü bu sorunların düğümünü çözme yolunda harcayan bir yetkilinin, Stanislavski’nin yapıtlarına güvenle sarılmak, sanatı, sanatçılığı ciddiye alan herkesin boynunun borcudur.

“Ünlü ünsüz, doğanın yetenekle donatıp yeryüzüne ve sahneye salıverdiği, diplomalı diplomasız, büyüklü küçüklü bütün aktörler, aktristler, yönetmenler! Ününüzü ve büyüklüğünüzü bir anlığına şöyle bir yana koyun da Bir Aktör Hazırlanıyor kitabının sayfaları, satırları arasına sokulmak külfetine katlanın! Katlanın ki, ‘Kendinizde sanatı mı, yoksa sanatta kendinizi mi sevdiğinizi’ Stanislavski size söylesin…”

 

Türkçesi: Osman Akınhay
326 sayfa
1. basım: Ekim 2012
Fiyatı: 25 TL
Tiyatro: 17
Agora Kitaplığı: 380

 

Konstantin Stanislavski‘nin Agora Kitaplığı’ndan çıkan diğer kitapları şunlardır:

• Oyuncunun El Kitabı (2012)
• Bir Karakter Yaratmak (2012)
• Sanat Yaşamım (2011)

 

Yazar ve kitapları hakkında:

• “Suat Taşer’in Emeği” (Selim İleri, Radikal Kitap, 22 Şubat 2013)
• “Stanislavski’nin ‘Renkli’ Yaşamı” (Emrah Yaralı, Radikal Kitap, 8 Nisan 2011)